ورود
ثبت نام
منوی سایت
کشور مجارستان در یک نگاه

کشور مجارستان در یک نگاه

حال و هوای خاص و دلربایی شهرهای مجارستان از جمله بوداپست، هر فرد با هر نوع سلیقه ای را به خود جذب میکند. کلیساهای باشکوه، قلعه های مستحکم و با غرور، هزاران چشمه جوشان آب گرم در سرتاسر کشور، بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی، رودهای پرآب و دل انگیزی همچون دانوب، همه و همه کشور مجارستان را به مقصدی بی نظیر تبدیل نموده اند. سادگی و بکر بودن مناظر طبیعی، غذاهای لذیذ مجاری و مهمتر از همه مردمی خونگرم و مهماندوست سبب شده تا سالانه هزاران نفر به این کشور سفر کنند و پس از بازگشت در حسرت مناطق سفر نکرده در مجارستان به کشور خود بازگردند. جمهوری مجارستان به مساحت ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع، کشوری است در اروپای شرقی و از محدود کشورهای اروپایی که با دریای آزاد جهان احاطه نشده است. از شمال به اسلواکی، شمال شرقی به اکراین، از شرق و جنوب شرقی به رومانی، از جنوب به جمهوری یوگسلاوی و کرواسی و از غرب به اسلوانی و اتریش محدود است. مجارستان سرزمین کم ارتفاعی است که بلندترین نقطه آن یعنی کوه ککس از ۱۰۱۵ متر تجاوز نمی کند. با پرواز آرام آبی همراه باشید.

شهر بوداپست مجارستان - پرواز آرام آبی

مجارستان سرزمین رودهای پرآب و زیبا با کرانه های دلرباست. دانوب، تیسا، دراوا ،رابا و کوروش از مهمترین رودهای این کشور به شمار می آیند. جلگه میان دو رود دانوب و تیسا زمینهای حاصلخیزی دارد که قطب کشاورزی مجارستان را شکل می دهد. ادامه کوههای آلپ اتریش به غرب مجارستان می رسد که به کوههای Alpokalja معروف است. مجارستان از نظر منابع طبیعی همچون منگنز، بوکسیت، زغال سنگ،گاز طبیعی، مس و آهن کشوری است بسیارغنی.

تاریخ کشور مجارستان:

در اولین سده های میلادی سرزمین مجارستان بخشی از امپراطوری روم بود. اسلاوها، طی سده های هفتم و هشتم میلادی بر حوضه دانوب حاکم شدند. در سده ی نهم میلادی مجارها بخش عمده ای از مجارستان امروزی را تصرف کردند. آنان با اقوام دیگر درآمیختند و پیشروی خود را به سوی غرب ادامه دادند، ولی از امپراطوری مقدس روم شکست خوردند. در سده های ۱۷و۱۸ مجارستان تحت سلطه ی دو امپراطوری عثمانی و اتریش قرار داشت. درسال ۱۶۸۶ بوداپست از تصرف ترکان عثمانی خارج شد و در۱۶۹۹ دولت عثمانی قسمت اعظم مجارستان را به اتریش واگذار کرد و در ۱۷۳۹مجارستان با قطعیت به اتریش سپرده شد. در زمان فرانسوا ژوزف جنگی میان اتریش و انقلابیون مجارستان درگرفت و در۱۸۴۹ جمهوری مستقل مجارستان اعلام موجودیت کرد. در۱۸۶۶اتریش با خواسته های ملی گرایانه مجارستان موافقت کرد و ضمن ائتلاف با مجارستان، دولت پادشاهی اتریش_مجار را تأسیس کرد. در اکتبر۱۹۱۸ شارل اول امپراتور اتریش، از سلطنت کناره گرفت و کنت کارلویی را به نخست وزیری انتخاب نمود که وی نیز استقلال مجارستان را به رسمیت شناخت ولی به دلیل شرایط بی ثبات سیاسی مجبور به استعفاء شد و کمونیستها در مارس۱۹۱۹ به رهبری بلاکون به قدرت رسیدند.

تندیسی از آرپاد، بنیان‌گذار دودمان پادشاهی مجارها

در طی جنگ جهانی دوم، کشور مجارستان در حمله ی آلمان به رومانی و یوگوسلاوی و اتحاد جماهیر شوروی، با آلمان نازی همکاری کرد،ولی در مقابل یورش بی امان ارتش سرخ شوروی کاری از پیش نبرد و در پایان جنگ ناگریز گردید تا مفاد پیمان تریانون را دوباره به رسمیت بشناسد و اراضی متصرف شده در آغاز جنگ را به صاحبان اصلی آن بازگرداند.

در۱۹۴۶ حکومت جمهوری در مجارستان برقرارشد و این کشور مجبور به پرداخت غرامت به شوروی چکسلواکی و یوگسلاوی شد. در۱۹۴۸ حزب کمونیست قدرت را در دست گرفت و این کشور به زیر چتر کمونیسم رفت. اشتراکی کردن زمینها و صنایع از دیگر پیامدهای کمونیسم بود.

مردم: به علت موقعیت خاص جغرافیایی این کشور در مرکز اروپا مجارستان همواره مورد توجه اقوام مختلف از چهارگوشه اروپا بوده است. در حدود ۹۴درصد جمعیت این کشور را مجارها تشکیل می دهند و در حدود۳ درصد جمعیت کشور کولیها Roma می باشند. آلمانها و اسلواکها از اصلی ترین اقلیتهای قومی در مجارستان هستند. مسیحیت، دین اصلی مردم مجارستان است. در حدود۵۵ درصد از جمعیت این کشور مسیحی کاتولیک و در حدود ۲۰ درصد پروتستان هستند. ساکنان یک منطقه در شمال غربی مجارستان که خود را یاس می نامند ایرانی الاصل هستند و یزد را خواهرخوانده خود می دانند.

فرهنگ کشور مجارستان:

مجارها هزاروصد سال پیش از منطقه دریای خزر و دریای سیاه به منطقه مجارستان معاصر رسیدند. مفصلترین منبع تاریخی در باره شیوه زندگی مجارهای قدیم که در آسیا زندگی می کردند یک کتاب فارسی زبان به نام زین  الاخبار می باشد که مولف آن گردیزی می باشد. مجارستان کشوری است با سنتهای ریشه دار و فرهنگی متنوع وغنی، از دوقلوهای رود دانوب یعنی بودا Buda و پست Pest گرفته تا دشتهای وسیع در مرز اکراین. مجارستان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی اش در مرکز اروپا و میراث داری امپراطوری اتریش_مجار Austro Hungarian همواره به صورت پلی میان بسیاری از کشورهای اروپائی مطرح بوده و تأثیری ویژه بر فرهنگ های همجوار خود داشته است. نکته جالب در مجارستان حفظ فرهنگ بومی حتی در دوران سلطه کمونیسم بر این کشور است. در گوشه گوشه مجارستان طنین دلنشین موسیقی محلی به گوش می رسد و روح هر بازدیدکننده ای را تازه میسازد و گویی موسیقی در انواع گوناگونش با زندگی مجارها عجین شده است. موسیقی کولی های مجارستان در سراسر جهان شناخته شده است و نوایی مخصوص به خود دارد و ترکیبی است از نواهای هندی با ملودی های یونانی، عربی، ایرانی، ترکی، اسلاوی، رومانی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی و سلتی و در یک کلام برآیند موسیقی شرق و غرب را میتوان در موسیقیROMA مشاهده نمود. موسیقی کلاسیک به همراه اپرا تاریخی ریشه دار در مجارستان دارد. این کشور، نوازندگان و آهنگسازان مشهوری چون فرانتس لیست Franzliszt  وکودالی Kodaly را به جهان موسیقی عرضه داشته است. مجارستان مهد ریاضیات است و بسیاری از ریاضی دانان برجسته و طراز اول دنیا مجاری بوده و هستند. اکثر نویسندگان مجار به خاطر نگارش آثارشان به زبان مجاری کمتر در خارج از مجارستان شناخته شده اند، اگرچه آثاری جهانی خلق کرده اند.

اقتصاد کشور مجارستان:

مجارستان به عنوان یکی از جدیدترین اعضای اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۴، اقتصادی رو به رشد دارد. بیش از ۸۰ درصد تولید ناخالص ملی در مجارستان از بخش خصوصی تامین می گردد. بیش از یک سوم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کل اروپای مرکزی به تنهایی در مجارستان انجام می شود. اصلاح نظام درمانی و ساختار مالیاتی از جمله اموری است که در رأس اصلاحات اقتصادی دولت مجارستان در چندسال اخیر بوده است. دولت مجارستان تصمیم دارد تا در سالهای ۲۰۱۰ تا۲۰۱۴ میلادی، یورو را به عنوان واحد پول رسمی وارد چرخه اقتصادی مجارستان کند.

ساختمان بورس بوداپست مجارستان - پرواز آرام آبی

نظام سیاسی کشور مجارستان:

مجارستان، جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری است. رئیس جمهور را مجلس ملی به مدت ۵سال انتخاب می کند و بیشتر جنبه تشریفاتی داردو عملأ نخست وزیر اکثر امور را در دست دارد. پس از انتخاب اعضای کابینه و وزیران توسط نخست وزیر، رئیس جمهور آنان را رسمأ تایید می کند. قانون اساسی فعلی مجارستان در سال ۱۹۴۹ نگاشته شد ولی بارها تغییراتی را به خود دیده است. در اوایل قرون وسطی در مجارستان خوارزمیان که مسلمان هم بودند زندگی می کردند در آن زمان آنها به یکی از زبانهای ایرانی صحبت می کردند و ضرب سکه های مجارستان برای چند دهه توسط آنها انجام می شد. برای نمونه چند عدد از این سکه ها که حروف عربی بر روی آنها حک شده هنوز در مجارستان وجود دارد. یک نکته حائز اهمیت که در اینجا میتوان به آن اشاره کرداین است که در طی قرون وسطی پادشاهان مجارستان و ایران با یکدیگر در مورد تشکیل اتحاد سیاسی برضد حمله امپراطوری عثمانی مکاتباتی داشته اند که هر دو کشور در پی این حمله صدمه دیدند. چند نمونه از نامه های مبادله شده بین ایران و مجارستان هنوز در مجارستان نگهداری می شود.

ساختمان پارلمان مجارستان - پرواز آرام آبی

زبان:

مجاری زبان رسمی مردم کشور مجارستان است و زبانی است که با بیشتر زبانهای رایج در کشورهای اروپایی ارتباطی ندارد. چرا که بیشتر زبانهای اروپا مثل انگلیسی و فرانسوی عضوی از خانواده زبانهای هند و اروپایی هستند در حالیکه مجاری به خانواده فینو_یوگریک (Fino_Ugric ) تعلق دارد.

زبان مجاری در اروپا

به خاطر متفاوت بودن مجاری از زبان کشورهای همسایه همواره مورد توجه زبانشناسان دنیا بوده است. در حدود ۱۵میلیون نفر در دنیا به این زبان صحبت میکنندو بقیه در۷ کشور همسایه خصوصأ رومانی پراکنده اند. علاوه  بر این افراد، تعداد زیادی از مجارها در چند دهه گذشته به آمریکا و کانادا مهاجرت نموده اند و به زبان مادری خود در آمریکای شمالی صحبت می کنند. اولین سطح وام واژه ها در زبان مجاری ایرانی الاصل می باشند به عنوان مثال عدد صد فارسی در مجاری ساز و عدد هزار در مجاری در ارز می باشد.

عضویت در نهاددهای بین المللی :

سازمان ملل متحد،اتحادیه اروپا، شورای اروپا،سازمان تجارت جهانی WTO، ناتو، فائو، یونسکو و….

واحد پول: فورینت HUF است

اختلاف ساعت: نسبت به ایران ۲/۵ ساعت عقب تر است ۲/۵- و نسبت به گرینویچ یک ساعت جلوتر استGMT+1

Print Friendly, PDF & Email

مطالب مرتبط

مطلب مشابه:  بوداپست شهر چشمه های معدنی

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید