ورود
ثبت نام
منوی سایت
کشور مالت در یک نگاه

 وضعیت آب‌وهوایی مالت

میانگین سالانه دما در مالت در حدود ۲۳ درجه در روز و ۱۶ درجه در شب است. در سردترین ماه سال، ژانویه، ماکزیمم دما بین ۱۲ تا ۲۰ درجه در روز و ۷ تا ۱۲ درجه در شب است. در گرم‌ترین ماه سال، آگوست، ماکزیمم دما بین ۲۸ تا ۳۴ درجه و مینیمم دما بین ۲۰ تا ۲۴ درجه است. به طور کل می‌توان گفت فصل تابستان در مالت ۸ ماه به طول می‌انجامد که از اواسط آپریل شروع می‌شود و در نوامبر به پایان می‌رسد. می‌توان گفت که در میان پایتخت تمامی کشورهای اروپایی، والتا، پایتخت مالت گرم‌ترین شهر اروپایی در طول زمستان با میانگین درجه هوا ۱۶ درجه در روز و ۱۰ درجه در شب است. ۳۰۰۰ ساعت در سال، طول مدت میانگین ساعات آفتابی در مالت است که حدود ۵٫۲ ساعت در روز در ماه دسامبر و در ماه جولای دارای ۱۲ ساعت آفتابی است.

مدینا و رابات (Mdina and Rabat)

اقتصاد مالت

مالت جز ۳۲ اقتصاد برتر دنیا براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول (IMF) است. تا سال ۱۸۰۰ میلادی، اقتصاد مالت به شدت بسته به کتان، دخانیات و کارخانه‌های کشتی‌سازی (برای صادرات) بستگی داشت. در زمانی که تحت کنترل بریتانیا بود، مالت از مهم‌‌ترین مناطق برای حمایت از نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا محسوب می‌شد.

امروزه مالت به عنوان مهم‌ترین منبع سنگ‌آهک در جهان شناخته می‌شود. مالت در حدود ۲۰ درصد از نیاز غذایی کشورش را خودش تأمین می‌کند. اما به علت خشک‌سالی در طول تابستان بلندش، از کمبود ذخایر آبی در رنج است و همچنین منابع انرژی زیرزمینی نیز ندارد. اقتصاد مالت، بیشتر تحت‌تاثیر تجارت خارجی (حمل‌ و نقل دریایی)، تولیدات (بویژه لوازم الترونیکی و منسوجات) و همچنین صنعت گردشگری است.

در مالت مالیات بر دارایی وجود ندارد. بازار املاک بویژه در مناطق بندری دارای قیمتی ثابتی است اما نرخ آپارتمان‌ها در شهرهای سلیما و گزیرا واقعاً سرم‌سام‌آور است.

مطلب مشابه:  برترین هتل‌ های کشور مالت

جاذبه های دیدنی کشور مالت

زبان در مالت

زبان ملی مردم مالت از سال ۱۹۴۳، مالتی است. در قدیم (قرن ۱۲ میلادی)، زبان ملی و فرهنگی مردم مالت ایتالیایی بود و در قرن ۱۶ نیز زبان ملی، توسکانی بود. در سال ۱۸۰۰ و با تسلط بریتانیا زبان رسمی مالت، (زبان اداری و رسمی) انگلیسی اعلام شد. زبان مالتی از شاخه‌های زبان سامی است که به طور قابل توجهی از سیلیسی، ایتالیایی و کمی فرانسوی و اخیرا از انگلیسی وام گرفته است. امروزه، استفاده از واژگان انگلیسی در زبان مالتی از رشد زیادی برخوردار است. اعلام شده است که ۱۰۰% مردم قادر به تکلم به زبان مالتی، ۸۸% انگلیسی، ۶۶% ایتالیایی و ۱۷% فرانسوی هستند. این تنوع زبانی در مالت، این کشور را یکی از مهم‌ترین کشورهای چندزبانه در اتحادیه اروپا تبدیل کرده است. طبق آخرین نظر سنجی از مردم، ۸۶ درصد از آنان زبان مالتی، ۱۲ درصد انگلیسی و ۲ درصد ایتالیایی را برای صحبت کردن ترجیح داده‌اند.

زبان مالتی

مذهب

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید مردم مالت قدیمی‌ترین مسیحیان جهان‌اند. گفته می‌شود وقتی سنت پائول به عنوان اسیر در سال ۶۰ بعد از میلاد به مالت تبعید شد، مسیحیت را برای مردمان آنجا به ارمغان آورد.

بیش از ۳۶۰ کلیسا و کلیسای کوچک در سراسر مالت وجود دارد. در مرکز هر روستایی یک کلیسا با مناره بلند و چندین کلیسای کوچک وجود دارد. با نگاهی به کلیساها به راحتی متوجه خواهید شد که اکثر کلیساها به سبک معماری قرن ۱۷ و ۱۸ اروپا با گنبدهایی طلایی یا نقره‌ای ساخته شده است. آنها جز جدانشدنی مالت، فرهنگ، جامعه و مردمش‌اند. بسیاری از این ساختمان‌ها، از لحاظ هنری بسیار زیبا و ارزشمنداند. با دیدن نمای زیبا و خارق‌العاده بیرونی و درونی کلیساها، از تبحر صنعتگران و هنرمندان مالتی قطعاً غرق در حیرت و شگفتی خواهید شد. تمامی بناهای مذهبی در مالت، چه آن کلیساهای کوچک در راه‌های فرعی و چه آن دسته که در طول کاووش‌های باستان‌شناسی در دل صخره‌ها و سنگ‌ها بدست آمده‌اند، شما را غرق در حیرت خواهند کرد.

مطلب مشابه:  بوداپست مجارستان

مذهب در کشور مالت

میراث جهانی یونسکو در مالت

شهر والتا، معبد مگالتیک (Megalithic) و سرداب هال سفالینی (Ħal Saflieni Hypogeum) از مکان‌هایی‌اند که جز میراث جهانی یونسکو به حساب می‌آیند.

می‌توان گفت ۷ معبد مگالتیک در جزایر مالت و گزو وجود دارد که هر کدام در نتیجه تلاش‌های فردی‌ به وجود آمده‌اند. هر دو معبد در جزیره گزو جز آثار قابل‌تأمل و غول‌پیکر در عصر برنز هستند. معبد گانتیجا (Ġgantija)، قدیمی‌ترین معبد در سراسر جهان است و گفته می‌شود که قدمت آن به ۱۰۰۰ سال قبل از اهرام مشهور مصر باستان در گیزا (Giza) باز می‌گردد.

کیم هاجر و منایدرا و غارهای آبی (Haġar Qim and Mnajdra Temples, plus the Blue Grotto)

در جزیره مالت، معبد هاجر کیم، مناجدرا و تارکسین (Ħaġar Qim, Mnajdra , Tarxien) از شاهکارهای منحصر به ‌فرد معماری در جهان است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید دو معبد تا هاگرات (Ta’ Ħagrat) و اسکوربا (Skorba ) جزء معابد و آثار منحصر به ‌فرد محافظت شده از طرف سازمان یونسکوست که قدمت آن را بین ۳۶۰۰ تا ۲۵۰۰ قبل از میلاد نسبت داده‌اند.

نمای پانوراما از هاجر کیم

 سرداب هال سفالینی، بنای زیبا و در حین حال خارق‌العاده‌ای است که صخره‌هایی برش خورده در دل زمین است که هم به عنوان مرکزی برای عبادت و هم برای مکانی برای خاکسپاری استفاده می‌شده است. این بنای باشکوه در سال ۱۹۰۲ طی کاووش‌های باستان‌شناسی کشف شد و گفته‌اند که قدمت آن بین دوران‌های ۳۶۰۰ تا ۲۴۰۰ قبل از میلاد است. این بنا از مهم‌ترین آثار ماقبل تاریخ در سراسر جهان است.

سرداب هال سفالینی Ħal Saflieni Hypogeum مالت

تاریخ والتا مرکز مالت، به طور جدا‌نشدنی بین تاریخ نظامی و خیریه سنت جان اورشلیم گره خورده است. این شهر زیبا بعد از محاصره بزرگ ۱۵۶۵ ساخته شد و با نام پیشکسوت بزرگ مالتی ژان پاریسوت دی لا والتا، والتا نام نهاده شد. این شهر مستحکم، دارای هزاران بنای باشکوه است که همگی تقریباً در مکان کوچک واقع شده‌اند، و این گونه است که والتا به عنوان یکی از متمرکزترین شهر تاریخی در جهان شناخته شده است.

مطلب مشابه:  ۵ مکان زیبا در مادرید که باید از آن دیدن کنید

خلیج‌ های بکر و ساحل‌ های مالت

ساحل‌های مالت، مکانی عالی برای موج‌سواری، حمام آفتاب، جت اسکی، اسکی روی آب، و بسیاری از تفریحات دیگر است. ساحل‌های مالت، ساحل‌هایی با شن‌های طلایی و قرمز، صخره‌ها، تالاب‌هایی آبی و حتی دریاهای داخلی است. پیشنهاد ما به شما قایق‌سواری در آب‌های لاجوردی تالاب آبی (Blue Lagoon) است. در ساحل‌های بزرگتر کافه‌ها، بارهای اسنک خواهید یافت که در سراسر فصل تابستان دایر است و  تجهیزات مربوط به ورزش‌های آبی از کافه‌ها و مغازه‌های اطراف  قابل کرایه کردن است.

مهم‌ترین ساحل‌های شنی بزرگ در قسمت شمالی مالت واقع است. مهم‌ترین ساحل‌های مالت عبارتند از Mellieħa Bay, Għajn Tuffieħa و Golden Bay است. ساحل‌های کوچکتر و خلوت‌تر‌ در گزو می‌توانید بیابید، خلیج بهشت (Paradise bay) و آرمیر (Armier) از جمله این سواحل‌اند. در گزو، بزرگ‌ترین و زیباترین ساحل راملا-هامرا (Ramla l-Ħamra) است که با آن شن‌های قرمزش چشم هر بیننده‌ای را خیره خواهد کرد. در گزو و کامینو تجربه‌ای بی‌نظیر از صخره‌های پرت، آب‌های شفاف و غواصی را خواهید داشت.

ساحل راملا-هامرا (Ramla l-Ħamra) در مالت

از خلیج‌ها و ساحل‌های زیبای مالت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

Anchor Bay، Armier Bay، Balluta Bay، Birzebbuga، Blue lagoon، Bugibba، Dahlet Qorrot، Dwejra Bay

 

Print Friendly, PDF & Email

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید