ورود
ثبت نام
منوی سایت
کشور انگلستان در یک نگاه

کشور انگلستان در یک نگاه

بریتانیا جزیره ای است در اروپای غربی که از سه بخش انگلستان، اسکاتلند و ولز تشکیل شده است. بریتانیا به همراه ایرلند شمالی پادشاهی متحد (UK) نامیده می شود. در فارسی به بریتانیا اصطلاحاً انگلستان می گوئیم در حالیکه انگلستان بخشی از بریتانیاست. این کشور جزیره ای است به مساحت ۲۴۵۰۰ کیلومتر مربع که از غرب به اقیانوس اطلس و دریای ایرلند،  از شرق و شمال به دریای شمال و از جنوب به کانال مانش محدود است. در سالهای اخیر انگلستان به وسیله تونل مانش به فرانسه متصل شده است و این تونل چون پلی ارتباطی این کشور با سایر ممالک اروپایی را فراهم نموده است. انگلیسیها واژه قاره را برای اشاره و توصیف سایر کشورهای اروپائی در آن سوی کانال مانش بکار می برند. این کشور مجموعه ای است از دشتهای کم ارتفاع و تپه ماهورهای سرسبز با کوههایی که بیشتر در شمال غرب انگلستان و در شمال اسکاتلند به چشم می خورند.

کشور بریتانیا روی نقشه

در اسکاتلند دو نوع ویژگی طبیعی دیده می شود. سرزمینهای کم ارتفاع در جنوب و مناطق کوهستانی در شمال. بلندترین نقطه بریتانیا قله بن نویس (Ben Nevis) با ارتفاع ۱۳۴۴ متر در اسکاتلند واقع است. اسکاتلند با ۸۰۰ جزیره کوچک و بزرگ سرزمین جزایر رویایی و دلرباست که بیشتر در غرب و شمال اسکاتلند قرار دارد. ولز منطقه ای است بیشتر کوهستانی و قله اسنودان با ارتفاع ۱۰۸۵ متر بلندترین نقطه آن است. رود تیمز و سورن از اصلی ترین رودهای انگلستان هستند. ما به کشوری سفر می کنیم که در سراسر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ میلادی قدرت بلامنازع جهان بود و یک چهارم از کل خشکیهای عالم بخشی از خاک آن بود. جمله “آفتاب هیچوقت در امپراتوری بریتانیا غروب نمی کند” نمونه ای عالی از اوج قدرت و شوکت استعمار بریتانیا شبه قاره هند ، هنگ کنگ و کلنیا مخصوصاٌ در دوره ملکه ویکتوریاست. مستعمرات این امپراتوری در سرتاسر پنج قاره پراکنده بودند : از شرق آفریقا و کشورهای کوچک عربی گرفته تا مالایا(مالزی) هنگ کنگ و کل شبه قاره هند از کانادا در شمالی ترین نقاط نیمکره شمالی تا جزایر کارائیب در آمریکای مرکزی.

مردم:

در سالهای اخیر جمعیت انگلستان به دلایل مختلف (مهاجرت زیاد، رشد زاد و ولد و استانداردهای بالای زندگی) افزایش یافته است. و در حال حاضر جمعیت را در حدود ۶۱ میلیون نفر تخمین می زنند. به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی طبیعی، انگلستان از تراکم جمعیت بالایی در بین کشورهای جهان برخوردار است.

کاخ باکینگهام لندن انگلیس

در حدود یک چهارم کل جمعیت در مناطق شهری، حومه ای و حاصلخیز جنوب شرقی انگلستان ساکنند. به خاطر گستردگی و عظمت امپراتوری بریتانیا جمعیت قابل توجهی به عنوان کارگر و کارمند و مهاجر از کشورهای تحت نفوذ استعمار انگلستان به این کشور آمدند و در آنجا ساکن شدند. اگرچه نسلهای بعدی این مهاجرین از آفریقا، هند، شرق دور و منطقه کارائیب هویتی انگلیسی به خود گرفته اند ولی هنوز کم و بیش ریشه هایی در سرزمین مادری دارند. ترکیب جمعیتی به شکل زیر است: بیش از ۸۵ درصد سفیدپوست انگوساکسون، ۵/۱ درصد ایرلندی، ۵/۳ درصد اروپائیان غیر انگلیسی، ۸/۱ درصد هندی، ۳/۱ درصد پاکستانی، ۵/۰ درصد بنگالی، ۵/۰ درصد چینی، ۱ درصد سیاه پوست، ۱ درصد از اهالی کارائیب و ۴/۰ درصد آسیایی.

کاخ باکینگهام لندن انگلیس

اگرچه سنتهای مسیحی ریشه هایی عمیق در تاریخ این کشور دارند و هنوز رسماً پیوندی بین دین و دولت وجود دارد ولی جامعه انگلیسی عملاً جامعه ای غیردینی است. “کلیسای انگلستان” اصلی ترین کلیسا در این کشور است. اگرچه پیروان آن نسبت به سایر شاخه ها و شعبه های مسیحیت در حال کاهش است. پس از مسیحیت، اسلام، هندوئیسم و دین سبکها بیشترین پیروان را دارد. رشد پیروان اسلام (با جمعیتی در حدود ۲ میلیون نفر) در این کشور قابل توجه است و تعداد قابل ملاحظه ای از مسلمانان اروپا در انگلیستان زندگی می کنند.

فرهنگ:

انگلستان سرزمین تئاتر، اوپرا و گالری های نقاشی است. اگرچه بسیاری از سبکهای ادبی و هنری در فرانسه و ایتالیا شکل گرفتند و سپس به انگلستان رسیدند ولی مردم این کشور علاقه وافری به هنر، ادبیات و آثار فرهنگی دارند. جالب توجه اینجاست که این علاقه تنها به هنر اروپائی محدود نمی شود و مردم انگلستان به خاطر نفوذ در مستعمرات و ارتباط گسترده با سایر کشورها همواره به شناختی عمیق از هنرهای اسلامی، هندی، مصری، چینی و ایران باستان همت گماشته اند. به همین دلیل است که بزرگترین و کاملترین موزه ها و گالری های هنری جهان نظیر موزه بریتانیا و موزه ویکتوریا و آلبرت در این کشور قرار دارند. انگلستان سرزمین شکسپیر، چاوسر،جین آستین، توماس هاردی و چارلز دیکنز است.

چارلز جان هوفام دیکنز

سالنهای تئاتر و اپرا، همیشه مملو از جمعیت است. مهمترین و پر طرفدارترین مطبوعات دنیا در این کشور به چاپ می رسند.

لندن شهر محبوب:

آنچه باعث شده تا میلیونها بازدید کننده به این شهر بیایند تنوع فرهنگ ها و آداب و رسوم در این شهر است. لندن شبیه پارچه ای چهل تکه است که علیرغم تفاوت چشمگیر در رنگ و بافت هر تکه مجموعه ای زیبا و رنگارنگ را تشکیل می دهد. این کل واحد همان چیزی است که ما آن را لندن می نامیم.

ساعت بیگ بن لندن - انگلستان

هرگز نمی توان پیش بینی کرد در هر گوشه این شهر چه چیزی را خواهیم دید. نقش برجسته ها و مجسمه های سبک نئو کلاسیک که زینت بخش ساختمانهای اداری مربوط به دوره ملکه وکتوریا می باشند، پلاکی آبی رنگ بر روی دیوار خانه ای که نشانگر منزل یا اقامتگاه اشخاص سرشناسی چون بنجامین فرانکلین یا فلورانس نایتینگل می باشد. از شعبده بازان و معرکه گیران در کاونت گاردن گرفته، تا کارمندان بانکها و تاجران که با لباسهای رسمی و مشکی رنگ با عجله از بانکها و ساختمانهای بورس لندن در منطقه سیتی خارج می شوند، از ساختمانهای مسکونی و آرام محله ایزلینگتون گرفته تا ساختمانهای فوق پیشرفته با معماری جدید در منطقه کناری وارف، از اغذیه فروشیهای زنجیره ای آمریکایی تا رستوران های چینی در محله چینی ها و رستوران های هندی در سرتاسر شهر. این تنوع باعث شده است تا لندن را به یک مقصد اصلی برای عده کثیری از مردم با سلیقه های مختلف تبدیل کند. لندن برای هر نوع سلیقه ای چیزی برای عرضه دارد.

تاور بریج (پل بـرج) لندن - انگلستان

Print Friendly, PDF & Email

مطالب مرتبط

مطلب مشابه:  نگاهی کلی بر اسلوونی

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید