ورود
ثبت نام
منوی سایت
کشور اسپانیا در یک نگاه

کشور اسپانیا در یک نگاه

اسپانیا به مساحت ۵۰ ۴۷۸۲ کیلومتر مربع کشوری است در جنوب غربی اروپا واقع در شبه جزیره ایبریکا. علاوه بر خاک اصلی این کشور در اروپا، اسپانیا دو منطقه خود مختار در شمال آفریقا دارد: سئوتا و ملیکا البته در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی همچون فرانسه یا انگلستان مستعمرات اسپانیا در آفریقا بسیار ناچیز است. جزایر بالئار و قناری نیز در دریای مدیترانه به این کشور تعلق دارند. اسپانیا از شمال به خلیج گاسکونی (بیسکی) و کشورهای فرانسه و شاهزاده نشین آندورا، از شرق و جنوب به دریای مدیترانه و تنگه جبل الطارق و از غرب به کشور پرتغال و اقیانوس اطلس محدود است. با ما همراه باشید.

نقشه کشور اسپانیا

قله مولاسن (۳۴۸۲ متر) بلندترین نقطه کشور است. کوههای پیرنه در شمال اسپانیا مرز طبیعی این کشور با فرانسه را شکل می دهند. اسپانیا را فلات بزرگی به ارتفاع متوسط ۶۰۰ متر فرا گرفته که از رشته کوههای کانتابریا در شمال تا کوههای سیرامورنا در جنوب امتداد دارد.

تاریخ:

امپراتوری روم طی سالهای ۲۱۸ تا ۲۰۱ پیش از میلاد جزیره ایبری را تصرف نمود و با سقوط امپراتوری روم غربی مسیحیت در آنجا اشاعه یافت. در سال ۷۰۰ میلادی، اعراب مسلمانان از جنوب به اسپانیا حمله نمودند و رودریکو آخرین شاه ویزیگوت ها را مغلوب نمودند و دوران باشکوه اسلامی در تاریخ اسپانیا را پایه گذاری نمودند.

با تسلط یافتن اعراب بر نواحی جنوبی ایبری، ویزیگوت ها به شمال مهاجرت کردند و کشورهای کوچکی چون کاسیتا، کاتالونیا، ناوارا، آراگون و پرتغال را تاسیس نمودند. همینان بودند که بعدها دست اتحاد به هم دادند و وحدت اسپانیا را فراهم ساختند و با اعراب به جنگ پرداختند. عرب ها طی استیلای خود بر نواحی جنوبی ایبری که آنرا آندلس می نامیدند. این سرزمین را در سده دهم میلادی به اوج عظمت فرهنگی و هنری رساندند. در این دوران علومی چون نجوم، پزشکی و فلسفه به کمال رسید. دانشمندان اسلامی آندلس کتابها و نوشته های یونان باستان را بازنویسی و ترجمه کردند و یکی از پایه های لازم برای پیدایش عصر رنسانس را فراهم نمودند.

نخستین شکست بزرگ ارتش ناپلئون در اسپانیا

با کشف قاره آمریکا به دست کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲، امپراتوری اسپانیا پایه گذاری شد. امپراتوری مزبور در سالهای آخر سده شانزدهم و بخشی از سده هفدهم، عصر طلایی هنر و ادبیات اسپانیا بود اما شکست نیروی دریایی اسپانیا موسوم به آرمادا از انگلستان، سرآغاز نزول و سقوط امپراتوری اسپانیا بود. جنگهای سی ساله (۱۶۱۸ تا ۱۶۴۸) نیز به زیان و شکست اسپانیا تمام شد و قسمتی از متصرفات خود را از دست داد. ناپلئون اول در سال ۱۸۰۸ فرناندو هفتم شاه اسپانیا را وادار به استعفا نمود و برادر خویش، ژوزف بناپارت را به سلطنت اسپانیا نشاند. این امر موجب شکایت ملیون اسپانیا را فراهم کرد و شورش آغاز شد.

مردم:

با جمعیتی بالغ بر ۲۶ میلیون نفر، اسپانیا از کشورهایی است که در قیاس با سایر کشورهای اروپای غربی از تراکم جمعیت پایین تری برخوردار است. به عبارت دیگر جمعیت اسپانیا، به غیر از نوار ساحلی و مناطق اطراف مادرید، در سراسر کشور پراکنده است. جمعیت اسپانیا در طول قرن بیستم خصوصاً در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی، دو برابر شد و دلیل اصلی آن مهاجرت بی رویه مردم از روستا به شهرهای بزرگ و صنعتی بود. اسپانیا، سرزمین تنوع  قومی و نژادی است به طوریکه در بسیاری از مناطق این کشور مردم محلی از واژه ملیت برای توصیف اقلیتهای قومی استفاده می کنند. در واقع اسپانیا کشوری است با قومیت های مختلف تحت لوای نام اسپانیا و هویت مشترک اسپانیایی. در یک کلام، اسپانیا همچون پارچه چهل تکه زیبایی است که هر تکه آن رنگ و جلوه ای منحصر بفرد دارد و هر بازدید کننده ای  از این تفاوت و تنوع متحیر می شود. قبول این حقیقت که مثلا آندلس در جنوب و منطقه کاتالان در شمال هر دو در یک کشور قرار دارند کار ساده ای نیست.

مراسم گاوبازی در اسپانیا

طبق قانون اساسی در اسپانیا دین رسمی وجود ندارد. مسیحیت کاتولیک (۷۶%)  اصلی ترین دین در اسپانیا محسوب می شود. پس از خروج مسلمانان از اسپانیا و خصوصا منطقه اندلس، تعداد مسلمانان این کشور در حد ناچیزی باقی ماند تا اینکه در دوران استعمار و در سالهای اخیر مهاجرین بسیاری از کشورهای مسلمان شمال آفریقا به اسپانیا مهاجرت نمودند و هم اکنون پس از مسیحیت اسلام بیشترین تعداد پیروان را (۵/۲%) در این کشور داراست.

فرهنگ:

اسپانیا سرزمینی است که به خاطر موقعیت جغرافیایی ویژه اش همواره محل برخورد و تعامل فرهنگهای مختلف بوده است. سلتی ها، رومی ها، گوتها و مسلمانان، اصلی ترین اقوامی بودند که به شبه جزیره ایبریکا و اسپانیا آمدند و میراث ریشه داری را در این کشور به جای گذاشتند. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی اسپانیا کشوری یکدست نیست، بلکه مجموعه ای است از اقوام مختلف با تنوعی شگرف در زبان، فرهنگ غذایی، موسیقی، ادبیات و هنرهای نمایشی. وقتی به بخش های مختلف اسپانیا سفر می کنیم گویی از چند سرزمین با فرهنگهای متنوع بازدید نموده ایم. نقاشان اسپانیایی تاثیری شگرف در نقاشی اروپا به جای گذاشته اند. ادبیات اسپانیا چه در شعر چه در نثر رنگ و بوی خاص خود را دارد و همواره ادبیاتی الهام بخش، عمیق، متنوع و تاثیرگذار بوده است و نه تنها در اسپانیا بلکه در دنیای اسپانیایی زبان جایگاهی ویژه داشته است. تعداد زیادی از برندگان ادبی جایزه نوبل، اسپانیایی و یا اسپانیایی زبان بوده اند و این خود دلیلی بر قابلیت های ادبی بالای این زبان است.  معماری اسلامی با حضوری در حدود ۹۰۰ سال تاثیری عمیق در هنر و معماری اسپانیا به جای گذاشته است. آثار موجود در آندولس و شهرهایی چون کردوا با گراناداو سویل نمونه هایی بی نظیر با ویژگی هایی منحصر بفرد است.

لباس های سنتی اسپانیایی

بارسلونا:

با جمعیتی در حدود ۳ میلیون نفر در مرکز منطقه کاتالونیا، دومین شهر پرجمعیت در اسپانیا است. بارسلون از مهمترین بنادر اروپا در دریای مدیترانه است. این شهر یکی از مراکز فرهنگی اسپانیا و اروپاست که سالانه میزبان چندین فستیوال و جشنواره بین المللی در عرصه های مختلف فرهنگی می باشد و به نوعی  قلب موسیقی و تئاتر در این شهر همواره در تپش است.

شهر بارسلونا اسپانیا

آثار معماری دو معمار مشهور اسپانیایی یعنی آنتونی گانودی و توئیز مونتانز در بارسلون به ثبت جهانی رسیده اند و همچون نگینی در گوشه شهر می درخشند. کلیسای ساگرادا فامیلیا، از شاهکارهای بی نظیر سبک نئوگوتیک چشمان هر بازدید کننده ای را خیره می سازد. بارسلون بارها پذیرای بزرگترین مسابقات ورزشی در سطح بین المللی بوده است که المپیک ۱۹۹۲ و جام جهانی فوتبال ۱۹۸۲ از مهمترین آنها محسوب می شود.. بارسلون شهری است که هر گردشگری را با هر نوع سلیقه و علاقه به خود جذب می کند. از پیاده روی در خیابان های شهر و صرف یک فنجان قهوه در یکی از کافه های کنار خیابان گرفته تا بازدید از شاهکارهای پیکاسو در موزه پیکاسو، از طاق نصرت قرن نوزدهمی بارسلون گرفته تا آسمان خراش قرن بیست و یکمی اگبار.

مادرید:

شهر مادرید با جمعیتی در حدود ۵ میلیون نفر در مرکز اسپانیا و در ساحل رود مانسانارس قرار دارد. مادرید پایتخت و بزرگترنی شهر کشور است. پیشرفت های  سریع اقتصادی، استانداردهای بالای زندگی و بازاری بزرگ برای کالاهای مختلف، مادرید را به اصلی ترین مرکز اقتصادی و مالی در شبه جزیره ایبری تبدیل کرده است. دفتر مرکزی بسیاری از شرکت های بزرگ صنعتی و تجاری چند ملیتی همچون تلفونیکا در این شهر قرار دارد. مادرید مرکز دولت و مجلس و سکونت گاه اصلی پادشاه این کشور نیز محسوب می گردد.

شهر مادرید اسپانیا

درعین حال همچون بسیاری از شهرهای اسپانیا، مادرید مرکز زیباترین موزه ها و گالری های اروپا، سالن های عظیم اپرا و کاخ های باشکوه است که به این شهر حال و هوایی ویژه بخشیده است. نسبت به سایر پایتخت های اروپایی مادرید شهری جدیدتر است و تنها از نیمه قرن شانزدهم میلادی به بعد بود که به عنوان شهری پر جنب و جوش بزرگ مطرح گردید.

جاذبه های گردشگری:

کاخ پادشاهان مادرید

تئاتر سلطنتی و اپرای بزرگ

موزه باستان شناسی

موزه پرادو

یکشنبه بازار ال راسترو

Print Friendly, PDF & Email

مطالب مرتبط

مطلب مشابه:  تور سوئیس - ۷ شب و ۸ روزه

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید