ورود
ثبت نام
منوی سایت
کاخ الحمرا در شهر گرانادا اسپانیا

کاخ الحمرا ، شاهکاری از هنر اسلامی در اسپانیا

الحمرا کاخی است در شهر گرانادا که تاریخ آن به سده ۱۳ میلادی بازمی‌گردد و به کاخ سرخگون معروف است که علت آن رنگ قرمز غالب در آن است. این شاهکار باشکوه در دوره‌های مختلف تاریخی ساخته شده است. گفته می‌شود برخی از قسمت‌های مهم ساختمان این قصر باشکوه (در ادوار مختلف) در زمان پادشاهی مسیحیان هنگامی که اندلس (اسپانیا) را در طی جنگ‌های صلیبی از مسلمانان بازپس گرفته شد، ساخته شده است.

این بنای باشکوه که در بر روی تپه‌ای قرار گرفته شده و جزء میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده، از بخش‌های مختلفی از جمله کاخ اصلی، مسجد، حمام و باغی بسیار دلفریب و افسون‌کننده با فواره‌ها و چشمه‌هایی بی‌نظیر تشکیل شده است.

The Alhambra Palace Granada - کاخ الحمرا در شهر گرانادا

تاریخچه کاخ الحمرا

در مورد تاریخ دقیق کاخ الحمرا اینگونه گفته می‌شود که این بنا در قرن ۱۱ میلادی بازسازی شده، و در سال ۱۳۳۳ میلادی به محل جلوس یوسف اول تبدیل شد و بعد از فتح مسیحیان در سال ۱۴۹۲ به مالکیت پادشاهان کاتولیکی درآمد و مسجد آن به کلیسا تبدیل شد. ساختمان مدور کاخ در قرن ۱۶ میلادی ساخته شد که به مکانی برای اقامت دائمی کارلوس پنجم و دیگر پادشاهان درآمد، گرچه بعدها مخروبه‌ای شد که به عنوان محلی برای زندگی ولگردها و گدایان تبدیل شد، در زمان ناپلئون نیز از آن به عنوان سربازخانه استفاده می‌شده است. ساختمان این بنا در قرن ۱۹ میلادی دوباره بازسازی و ترمیم شد.

با نگاهی به کاخ الحمرا درمی‌یابیم که سازندگان این بنا تمامی همت خود را در ساختن بهشتی بر روی این کره خاکی اعمال کردند. به طور کلی می‌توان قصر سلطنتی که مهم‌ترین قسمت آن است، به ۳ بخش بارگاه، حرمسرا و شبستان تقسیم کرد.

مطلب مشابه:  بوداپست شهر چشمه های معدنی

بارگاه مکانی بود که به امور روزانه مملکتی رسیدگی می‌شده و از نظر تجمل به شکوه و عظمت به بخش‌‌های دیگر قصر نمی‌رسد. گفته می‌شود جذاب‌ترین قسمت بارگاه حیات خلوت اتاق طلایی آن است. بیشترین قسمت‌های شبستان آن در زمان یوسف اول ساخته شد که به عنوان مکانی برای مهمانان خاص در نظر گرفته می‌شود. آنچه که شبستان کاخ را به مکانی دلنشین تبدیل کرده باغ‌های پرگل و استخرهای پرآب به همراه فواره‌هایی که صدای شرشر آب آنجا را به مکانی رویایی و بهشتی تبدیل کرده و لذت گشتن و کشف باغ را صد چندان می‌کند. اما بی‌شک زیباترین اتاق، تالار سفیران با آن گنبد خیره‌کننده چوبی است که به هفت طبقه آسمان تعبیر می‌شود.

The Alhambra Palace Granada - کاخ الحمرا در شهر گرانادا

گفته می‌شود معماری بنا بیشتر حالت درون‌گرایی دارد و بر زینت و جلال درونی بیشتر ار هیبت بیرونی توجه نشان داده شده، درون بنا مملو از شکوه، تجمل و شگفتی مسحورکننده با کاشی‌کاری‌های لعابی و هفت‌رنگ، گچ‌بری‌های زیبا و فراوان با نقوش هندسی اسلامی، گیاهان و کتیبه‌های حاشیه‌بندی قرآنی به خطوط کوفی، نسخی و ریحانی است. معماری این کاخ بدین صورت طراحی شده که به صورت نامنظم و گسترده پخش شده است. در جنوب حرم‌سرا با اتاق‌هایی زیبا به تالار Abencerrajes که زیباترین و خیره‌کننده‌ترین سقف ۱۶ ضلعی دارد و با تزیینات استلاگمیتی و پنجره‌های روی گنبد که نور خورشید را بر روی آب سطح چشمه منعکس می‌کند. از دیگر تالارهای زیبا، تالار دوخواهر است. تالار شاه، حمام‌ها که گردشگران اجازه داخل شدن بدان را ندارند، دیگر نقاط شگف‌انگیز این قصر باشکوه است. لازم به ذکر است که تالار دو خواهر و تالار شاه در محوطه شیران قرار دارد.

مطلب مشابه:  برترین پارک‌ های ملی کشور اسلوونی

The Alhambra Palace Granada - کاخ الحمرا در شهر گرانادا

در آخر باید گفت که بنای الحمرا که همچون نگینی در شهر گرانادا قرار دارد، باید با ذهنی مملو از آرامش و کنجکاو بازدید شود. زیبایی این مکان خیره‌‌کننده تزیین‌شده به سبک عربی که بازتاب‌کننده جلال و شکوه پادشاهانی قدرتمند از دوره‌های گذشته است، شما را غرق در حیرت عظمت و شکوه آنان خواهد کرد.

The Alhambra Palace Granada - کاخ الحمرا در شهر گرانادا

پرواز آرام آبی عقیده دارد در کنار جزایر قناری با آن آب‌وهوای مدیترانه‌ای دلچسبش که موجب جذب گردشگران بسیاری از اقصی نقاط جهان شده، کاخ الحمرا قرار دارد که بیشترین بازدیدکنندگان را به خود اختصاص داده، و همین گواه مناسبی برای توصیف این مکان زیبا و حیرت‌آور است.


the lion´s palace in alhambra of granada

Print Friendly, PDF & Email

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید