ورود
ثبت نام
منوی سایت
پاریس در گذر زمان

تاریخچه شهر پاریس

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید اولین ساکنان پاریس در قرون میانه سوم قبل از میلاد وارد این شهر شدند. آنان خود را parissii  می نامیدند و از زیر قبیله های  Celtic Senones (سلتیک _سنونز) بودند. با پرواز آرام آبی همراه باشید تا بیشتر از تاریخ این شهر بدانیم.

آنان توانستند تجارت خود را با توجه به رودهای بسیار تا به شبه جزیره ایبری گسترش دهند و حتی سکه هایی با نام خود ضرب کردند. در ۵۲ سال قبل از میلاد ، این شهر توسط رومیان فتح شد و به پادگان رومیان تبدیل گشت .پس از آن، رومیان شروع به گسترش مردمان خود در این شهر کردند. در این دوران پاریس به عنوان بخشی از خاک امپراطوری عظیم روم غربی بود که parisius  (پارسیوس) خوانده می شد. مسیحیت در میانه قرن سوم بعد از میلاد، در این شهر رواج یافت. گفته می شود که اولین اسقفی که مسیحیت را به پاریس عرضه داشت سنت دنیس بود، زمانی که او از ایمان خود بازنگشت در تپه ای که امروزه به “کوه شهادت”معروف است گردن زده شد. مکان دفن وی کلیسای سنت دنیس است که امروزه از مهمترین زیارتگاه های مذهبی پاریس است.

قرون وسطی تا لویی ۱۴

تا آخر قرن ۱۲(بعد از میلاد) پاریس به عنوان قطب سیاسی، اقتصادی، مذهبی و پایتخت فرهنگی فرانسه محسوب می شد.در سال۱۶۱۳ تحت فرمانروایی لوئیس هفتم، اسقف پاریس ( موریل دی سولی) ساخت و ساز کلیسای نوتردام در میان رود سن را بر عهده گرفت . وی در قسمت چپ رود، دانشگاه پاریس را افتتاح کرد که از دانشجویان و اساتید قرن ۱۲ تشکیل شده بود. متونی که در این دانشگاه تدریس می شد الهیات، و بعدها قانون شرع، دارو و پزشکی،و همچنین هنر بود. قسمت راست رود سن به مرکز بازرگانی تبدیل شد که بعدها محل حکمفرمایی بازرگانان منطقه شد. بین سال های ۱۱۹۰ و ۱۲۰۲ فیلیپ آگوستس دژ محکم و عظیم “لور” را بنا نمود. وی همچنین ساخت و ساز نوتردام را ادامه داد و دو پل بنا نمود که به مهمترین شاهراه سنگ فرش پاریس تبدیل شد.

مطلب مشابه:  خیابان شانزه ‌لیزه و هر آنچه درباره آن باید بدانید

پاریس در گذر زمان

در طی جنگ های صد ساله، در ۲۸ یا ۲۹ می سال ۱۴۱۸، هشتصد مرد به جان فیرلس دوک Burgundy (منطقه تاریخی و اداری قسمت مرکزی و شرقی فرانسه) حمله کرده و پس از قتل وی، راه خود را به پاریس باز کردند. دو سال و نیم بعد ، اوایل دسامبر۱۴۲۰ پادشاه انگلستان (هنری هفتم) با تشریفات بسیار وارد پاریس شد و این شهر تا سال ۱۴۳۶ تحت حاکم انگلستان در آمد.

یک قرن بعد، در طی جنگهای مذهبی فرانسه ، پاریس به عنوان دژ محکم کاتولیک‌ها شناخته شد. قرن ۱۷، کاردینال رچلیو وزیر ارشد پادشاه لوئیس سیزدهم ، پاریس را به یکی از زیباترین شهرهای اروپا تبدیل کرد. از یادگارهای به جا مانده از او میتوان به موارد روبرو اشاره کرد: احداث ۵ پل جدید ،کلیسای کوچک سوربن و کاخ خودش (کاخ کاردینال) که برای لوئیل ۱۳ به ارث گذاشت و بعد از مرگش در سال ۱۶۴۲ به کاخ رویال معروف شد.

لوئیس ۱۴ به پاریسی ها اعتماد نداشت لذا دادگاهش را در سال ۱۶۸۲ به ورسای منتقل نمود ولی سلطنت او شاهد شکوفایی بی سابقه ای از هنر و علوم در پاریس شد. آکادمی نقاشی فرانیس آکادمی علم فرانسه از جمله سازه هایی بودند که تحت نظارت وی در پاریس تاسیس شد، و علت کار او ثابت کردن به دشمنان و مخالفانش مبنی بر اینکه پاریس شهر امنی در برابر هجوم متجاوزان است . وی دیوارهای شهر را تخریب کرد و به جای آن گرند بلوار را احداث نمود. برخی از بناهایی که از او به یادگار مانده می توان به کالج ملی Des Puartre، وندوم Vendome و Des victories  اشاره کرد

مطلب مشابه:  تور فرانسه ویژه نوروز ۹۶

پاریس در گذر زمان

قرن ۱۸ و ۱۹

جمعیت پاریس در این زمان روند رو به رشدی داشت. این دوران ، دوران رشد و شکوفایی علم و فلسفه در پاریس است . در سال ۱۷۸۹ پاریس شاهد انقلاب عظیم مردم فرانسه شد . در ۱۴ جولای ۱۷۸۹ مردم توانستند به مهمات جنگی و زرادخانه دسترسی پیدا کنند و بدین ترتیب اولین شورای شهر در هتل دی ویل در ۱۵ جولای برگزار شد و ستاره شناس ژان سیلوین بیلی رئیس شورای شهر انتخاب شد . لوئیس ۱۶ و تمام خانواده های سلطنتی در کاخ Taileries زندانی شدند. در۱۷۹۳ و با رادیکال شدن انقلاب پادشاه و ملکه در میان چشمان شانزده هزار تن به دست گیوتین سپرده شدند. در دوران ترور دارایی های مربوط به اشراف زادگان و کلیساها ملی اعلام شد. کلیساها تعطیل و یا به کل تخریب شدند. این وضعیت هم چنان در پاریس تا سال ۱۷۹۹ ادامه یافت. نوامبر۱۷۹۹ با به قدرت رسیدن ناپلئون بناپارت همراه است. وی انتخابات دولتی را بنا نمود و بناهای زیادی من جمله فواره های جدید کانال  De lourg  دومین پل فلزی شهر و بناهای دیگر را ایجاد کرد.

پاریس در گذر زمان

قرن ۲۰ و ۲۱

در سال ۱۹۰۱ جمعیت پاریس بالای دو میلیون نفر رسید. ابتدای قرن ۲۰ پاریس شاهد هنرمندانی چون پیکاسو، Modiglian نقاش برجسته ایتالیایی تبار و ماتیس هنرمند نقاش و مجسمه ساز فقید فرانسوی بود. در جنگ جهانی اول سربازان فرانسوی در اولین نبرد عازم میدان جنگ شدند اما خشونت از چهره شهر به دور نماند و مردمان پاریس شاهد جنگنده هایی بودند که بمب را بر سر آنان نازل می کرد.

مطلب مشابه:  کشور مالت در یک نگاه

پاریس در گذر زمان

در دوران صلح پس از جنگ جهانی اول پاریس مهد دانشجویان افسری از نقاط مختلف بویژه آسیا و اروپا شد. افسرانی که بعدها به رهبران کشورشان تبدیل شدند.

پاریس در گذر زمان

سال ۲۰۰۷ رئیس جمهور نیکلاس سارکوزی طرح پاریس بزرگ را ارائه نمود این طرح یعد از اصلاحات زیاد عملی شد و بدین ترتیب نواحی اطراف به پاریس ضمیمه شد و پاریس برای خود نام کلانشهر را برگزید.

Print Friendly, PDF & Email

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید