ورود
ثبت نام
منوی سایت
۱۰ جاذبه گردشگری ویلنیوس ، پایتخت لیتوانی

ویلنیوس، پایتخت لیتوانی (Vilnius)

ویلنیوس پایتخت لیتوانی، عروس زیبای دریای بالتیک اروپا، که بی‌شک زیباترین شهر لیتوانی است. شهری دارای جذابیت‌های بسیار که همچون جذابیت ذاتی شعله‌های طلایی شمع که پروانه را به خود می‌کشاند، گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط جهان به سوی خود می‌کشاند. با پرواز آرام آبی همراه باشید تا به معرفی برخی از مکان‌های دیدنی عروس زیبای بالتیک بپردازیم.

۱- کلیسای جامع ویلنیوس (Vilnius Cathedral)

کلیسای جامع ویلنیوس از زیباترین شاهکارهای معماری با استایل کلاسیک در پایتخت لیتوانی است که در صدر ‌مهم‌ترین آثار تاریخی لیتوانی قرار دارد. در مورد سازندگان آن اطلاعاتی در دست نیست. شهرت کلیسای جامع ویلنیوس تنها به علت معماری‌ منحصر به فردش که یادآور معابد یونانی‌ست با گذشته غیرقابل پیش‌بینی و مبهمش و یا ظاهر باشکوهش نیست، بلکه شهرت او در مغناطیسی عظیمی است که در جذب گردشگر دارد. بنا به نظر بازدیدکنندگان بین کلیسای جامع ویلنیوس و برج بل (Bell Tower) که روبروی آن واقع است، کاشی‌های سحرآمیزی وجود دارند که این حس خارق‌العاده را به شما القا می‌کنند که تنها چشمانتان را ببندید و آرزو کنید. آرزویتان به سرعت رنگ واقعیت به خود می‌گیرند.

کلیسای جامع ویلنیوس لیتوانی

۲- قلعه گدیمیناس (Gediminas Castle)

قلعه گدیمیناس ساخته شده در سال ۱۲۳۰ میلادی، از مشهورترین قلعه‌های لیتوانی به حساب می‌آید. این بنا از مهم‌ترین برج‌های لیتوانی است. این برج سمبل لیتوانی شناخته می‌شود. هیچ لیتوانیایی پیدا نمی‌کنید که افسانه استقرار شهر ویلنیوس را نداند. وقتی دوک بزرگ لیتوانی گدیمیناس (Gediminas) در شبی نزدیک رودهای ویلنل (Vilnel) و نریس (Neris) توقف داشت، رویای گرگی آهنی را دید که بر روی تپه‌ای زوزه می‌کشید. فالگیری به نام لزدیئکا (Lezdeika)  رویایش را این گونه تعبیر کرد که ” شهری که در این مکان خواهی ساخت که در تمام دنیا طنین‌انداز خواهد شد. گدیمیناس نیز دستور داد در تپه‌ای که خوابیده بود، قلعه‌ای بسازند که امروزه به قلعه گدیمیناس مشهور شد.

قلعه گدیمیناس ویلنیوس لیتوانی

۳- دروازه سپیده‌دم (Gate of Down)

مطلب مشابه:  ویزای کار هلند (قسمت اول)

مهم‌ترین و برجسته‌ترین آثا‌ر تاریخی در لیتوانی، این بنای شگفت‌انگیز و مذهبی که افراد بسیاری را از سراسر دنیا به سوی خود جذب می‌کند. دروازه سپیده‌دم یکی از ۹ مکان دفاعی در ویلنیوس (۱۵۲۲-۱۵۰۳) است. این دروازه از بلندترین دروازه‌‌ ویلنیوس است که در خطرناک‌ترین مکان در صورت حمله ساخته شد. در سال ۱۷۹۹ روسیه تمامی مکان‌های دفاعی لیتوانی به جز دروازه سپیده‌دم را با خاک یکسان کرد. این‌گونه تصور می‌شود که روسیه از نابودی دروازه به علت آن نقاشی مقدسی که بر روی وجود دارد، ترسیده است.

کلیسای دروازه سپیده دم ویلنیوس لیتوانی

۴- دانشگاه ویلنیوس (Vilnius University)

دانشگاه ویلنیوس لیتوانی، نه تنها کهن‌ترین دانشگاه در لیتوانی بلکه کهن‌ترین دانشگاه در سرتاسر اروپاست. اهمیت این دانشگاه تنها به علت تحصیل علوم نیست بلکه به علت تاریخ کهن، ظاهر خارق‌العاده‌اش است.  این دانشگاه در سال ۱۵۷۹ ساخته شد و تا مدت‌ها تنها دانشگاه لیتوانی بود. این دانشگاه تأثیری ژرف در فرهنگ و اجتماع لیتوانی بازی کرد. امروزه این دانشگاه ۳۰۰۰ کارمند، ۱۹ دانشکده زیر مجموعه و بیش از ۲۳۷۰۰ دانشجو دارد. این دانشگاه ۴۰۰ ساله از مهم‌ترین دانشگاه‌های لیتوانی به حساب می‌آید که در بافت قدیمی شهر واقع شده است.

دانشگاه ویلنیوس لیتوانی

۵- کلیسای سنت آن (St. Anne’s Church)

کلیسای کاتولیک رومی، سنت آن، در سمت چپ رود  ولنیا (Vilnia) که در سال ۱۳۹۴ ساخته شد. در ابتدا این کلیسا از چوب ساخته شده بود، اما بعدها چوب با آجر توسط راهب فرانسیکانز (Franciscans) در سال ۱۵۰۰ میلادی جایگزین شد. با توجه به منابع تاریخی، ۳۳ نوع مختلف آجر برای ساخت کلیسا استفاده شده است. بعدها، معمار نیکلاژ چاگین در قرن ۱۹ برج ناقوس را به کلیسا اضافه کرد. گفته می‌شود که بنای اولیه کلیسا که از چوب ساخته شده بود، در واقع توسط دوک ویتاتوتاس (Vytauta) برای ابراز عشق و علاقه خود به همسر زیبایش آن (Ann) ساخته شد. در سال ۱۴۱۹ ساختار چوبی کلیسا نابود شد، که به ساخت کلیسای بادوام و محکم‌تر ختم شد. نهایتا در سال ۱۹۷۰ میلادی برج‌های کلیسا دوباره بازسازی شد و رنگ قرمز آن به علت آجرهای به‌ کار رفته در آن حفظ شد.

مطلب مشابه:  از طهران تا تهران

کلیسای سنت آن ویلنیوس لیتوانی

۶- تالار انجمن شهر (Vilnius Town Hall)

این تالار توسط استوکا-گوسویسیوس Stuoka-Gucevicius در سال‌های پیش ساخته شده است و تا اکنون نیز از مهم‌ترین مرکز فعالیت‌های تجاری، فستیوال‌ها، جشن‌ و دیگر فعالیت‌های فرهنگی در ویلنیوس است. گفته که زمان ساخت این بنا به سال ۱۴۳۲ بازمی‌گردد. وقتی شهر ویلنیوس در سال ۱۳۸۷ میلادی ساخته شد، ویلنیوس‌ها در ۴۵ سال بعد تصمیم گرفتند دفتر اداری  خود را تأسیس کنند. سپس شهروندان در طی یک رأی‌گیری، دادرس خود را در تالار انجمن برای حل‌ و فصل کردن مشکلات موجود انتخاب کردند.

امروزه این بنای زیبا، دو طبقه هارمونیک دارد که فضای راحت و غیر رسمی آن با بنای بیرونی و زیبایش در تضادی جالب است. نمای اصلی بنا، ۶ ستون به سبک یونانی و شیروانی مثلثی نسبتاً پایین دارد. پنجره‌ها در فواصل مساوی از یکدیگر و در دیوارهای پایینی تالار شهر با لبه‌های کلاسیکی نامحسوس تزئین شده است. از سال ۱۹۹۵ پروژه‌های مختلفی مانند کنسرت‌ها، نمایشگاه، جلسات و غیره در این مکان برگزار می‌شود. هر زمان که از گذرگاه تالار انجمن شهر می‌گذرید، بازید از این بنای خارق‌العاده را فراموش نکنید.

تالار انجمن شهر ویلنیوس لیتوانی

۷- سنگر و دیوار دفاعی ویلنیوس‌ (The Bastion of Vilnius defensive wall)

سنگر و دیوار دفاعی لیتوانی از زیباترین مکان‌ها در ویلنیوس است. در قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی، لیتوانی‌ها با حمله روس‌ها روبرو شدند. شهروندان از حمله روس‌ها احساس خطر می‌کردند، لذا از دوک الکساندر درخواست ساخت یک دیوار دفاعی کردند و بدین‌ ترتیب ساخت دیوار دفاعی ویلنیوس در سال ۱۵۰۳ آغاز شد و در سال ۱۵۲۲ به اتمام رسید.

سنگر و دیوار دفاعی ویلنیوس لیتوانی

۸-کلیسای سنت کازیمیر (Church of St Casimir)

نام کامل این کلیسای زیبا، کلیسای جامع استانیسلاو و ولادیسلاو (St. Stanislav and St. Vladislav) است. در ابتدا در مکان این کلیسا، پرکوناس (Perkunas) خدای رعد و برق لیتوانی‌های قدیم پرستش می‌شد. کلیسای کوچک سنت کازیمیر در سال ۱۶۲۳ تا ۱۶۳۶ بعد از فوت پرنس کازیمیر (۱۴۸۴-۱۴۵۸) ساخته شد. پرنس کازیمیر بعدها، با لقب سنت از مقدسان شمرده شد. کلیسای سنت کازیمیر با آن گنبد زیبا و مرمری‌ شکلش، نقاشی‌های دیواری از زندگی سنت کازیمیر از شاهکارهای معماری در ولینیوس است که چشم هر بیننده‌ای را خیره خواهد کرد. سرداب‌های کلیسا مزار افراد برجسته‌ی لیتوانی مانند ویتوتاس بزرگ (۱۴۳۰-۱۳۵۰) می‌باشد.

مطلب مشابه:  با برترین سواحل اسلوونی آشنا شوید

کلیسای سنت کازمیر - ویلنیوس - لیتوانی

۹- پارک اروپا (The Park of Europe)

پارک اروپا از شگفت‌انگیزترین موزه در فضای آزاد است. بازدیدکنندگان از این موزه زیبا به این باور می‌رسند که هنر اروپا یک هنر بسیار اصیل است. این پارک در سال ۱۹۹۱ افتتاح شد. این پارک از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی در تمام لیتوانی است که مطابق آمار ۶۰ تا ۶۵ درصد مردم همه ساله از آن بازدید می‌کنند.

پارک-اروپا-ویلنیوس-لیتوانی

۱۰- موزه ملی لیتوانی (National Museum Of Lithuania)

موزه ملی لیتوانی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین موزه‌ها در لیتوانی است. این موزه شامل هزاران نمایشگاه‌های مختلف است و هرساله بالغ بر ۲۵۰ هزار بازدیدکننده دارد. قدمت این موزه به سال ۱۸۵۵ باز می‌گردد. این موزه به همت دانشگاه لیتوانی و تاریخ‌دان و مجموعه دار لیتوانی Eustachijus Tiškevičius یاساچیجوس تیسکوسیس برگزار شد. اما موزه بعد از یورش روس‌ها در سال ۱۸۶۳ بدست آنان تعطیل شد. بعد از سال‌ها افت‌وخیز و پشت سر گذاشتن وقایع زیاد نهایتا موزه در سال ۱۹۹۲ به عنوان موزه ملی لیتوانی به علت معماری، آثار با ارزش تایخی و قدمت تاریخی آن نام‌گذاری شد.

موزه ملی-ویلنیوس-لیتوانی

Print Friendly, PDF & Email

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید