ورود
ثبت نام
منوی سایت
ویزای کار هلند (قسمت اول)

 ویزای کار هلند برای کسانی که به دنبال زندگی و کار در محیطی بین‌المللی و پویا هستند، بهترین گزینه است. اقتصاد پیشرفته، آمار بیکاری بسیار پایین و موقعیت استراتژیک عالی هلند باعث شده تا بسیاری از شرکت‌های بین‌الملل و بزرگ جهانی شعبه‌ای فعال در هلند داشته باشند که همین امر باعث به وجود آمدن فرصت‌های شغلی زیادی برای خارجیان شده است.

ویزای کار هلند (قسمت اول)

 

اگر هدف از شما از مهاجرت به هلند، پیدا کردن شغل است، نیاز دارید تا درخواست ویزای کار خود را به سفارت هلند تقدیم نمایید. گرچه، پروسه مربوط به ویزا زمان‌گیر خواهد بود، اما قطعاً تنها راه پیش رو برای هدف شما خواهد بود. مقاله زیر اطلاعات ارزشمندی در مورد ویزای کار هلند به شما ارائه می‌دهد.

 

مطلب مشابه:  هفت دلیل برای بازدید از دیدنی های شهر آمستردام هلند

 

آیا برای پیدا کردن شغل در هلند به ویزای کار هلند نیازمند هستم؟

ملیت افراد، مهم‌ترین عامل در مورد تصمیم‌گیری در این مورد است. اگر شهروند کشورهای اتحادیه اروپا مانند نروژ، ایسلند، لیختن‌اشتاین و سوئیس باشید، برای کار در هلند نیازی به اخذ ویزای کار نخواهید داشت.

در برخی از موارد، نیازی به اخذ ویزای کاری از هلند نیست و با همان ویزای اقامتی می‌توانید در هلند کار کنید.

جزئیات مربوط به ویزای کار هلند، به ملیت شما و دلیل ورود شما به هلند بستگی دارد. به عنوان مثال، برخی از ملیت‌ها مانند ژاپن برای کار در هلند از ۱ ژانویه ۲۰۱۷ نیازمند اخذ ویزای کار هلند دارند.

اگر شما یک مهاجر با توانمندی‌ها و تخصص بالایی باشید، و از یک کمپانی هلندی پیشنهاد شغل داشته باشید، ممکن است برای اجازه کار در هلند، به ویزای جداگانه‌ای نیاز نداشته باشید. در این مورد، با همان ویزای اقامتی می‌توانید در هلند کار کنید.

حداقل زمانی که طول می‌کشد تا جواب ویزای شما آماده شود، ۴ ماه است. حداقل سن شما برای ویزای کار، متغیر است. اطلاعات بیشتر در وب‌سایت دولتی هلند یافت می‌شود.

 

پروسه‌های لازم برای دریافت ویزای کار هلند

در ابتدا، شما نیاز دارید این مهم را بدانید که آیا با ویزای اقامتی خود حق کار در هلند را دارید یا خیر. اگر شهروند اتحادیه اروپا یا جز اقلیت‌های خاص باشید، می‌توانید تنها با گذرنامه خود وارد خاک هلند شوید و سپس درخواست کار خود را به دولت هلند (اداره مهاجرت هلند) اعلام دارید.

در برخی از موارد تنها با در دست داشتن ویزای اقامت، اجازه کار نخواهید داشت و باید برای کار، جداگانه درخواست ویزای کار هلند نمایید. در برخی نیز تنها با ویزای اقامت، اجازه کار در هلند خواهید داشت. این مهم به ملیت شما و نوع شغلی بستگی دارد که قصد انجام آن را دارید. اطلاعات بیشتر در این مورد از طریق وب‌سایت دولت (government website) قابل‌دسترسی است.

اگر شما برای ویزای اقامت اقدام کرده باشید، و متقاضی ویزای کار باشید، باید ابتدا اولین گام در راستای ویزای کار توسط کارفرمای شما برداشته شود. اگر در خارج از مرزهای هلند، برای اخذ ویزای کار هلند اقدام می‌کنید، باید برای این مهم به سفارت هلند در محل کشور خود مراجعه نمایید.

لطفاً توجه فرمایید نمایید که تمامی فرم‌های مربوط به این موضوع از سازمان مهاجرت هلند (the immigration and Naturalization Service _IND) به صورت رایگان قابل دانلود است. دقت داشته باشید که ویزای کار انواع مخالفی دارد و برخی از مشاغل یا کار کردن در برخی از صنعت‌ها و همچنین برخی از ملیت‌ها جز استثناها به شمار می‌روند. خوشبختانه جزئیات مربوط به این مهم از طریق وب‌سایت IND در قسمت کار در هلند (working in the Netherlands) قابل دنبال کردن است.

تمامی فرم‌های اپلیکیشن به صورت آنلاین بوده و مدارک موردنیاز برای هر نوع ویزای کار در همان فرم‌های اپلیکیشن به صورت کاملاً دقیق بیان شده است. بسته به نوع ویزای کار درخواستی ئ البته ملیت شما، پروسه مربوط به بررسی فرم اپلیکیشن شما می‌تواند در حدود ۸۹۷ یورو هزینه در بر داشته باشد. لطفاً به این مهم توجه داشته باشید که برخی از ملیت‌ها باید هزینه کمتری در این مورد بپردازند.

اگر ویزای اقامت هلند داشته باشید و وارد خاک هلند شده باشید و در این زمان برای ویزای کار درخواست داده باشید، پروسه پرونده شما تنها چند هفته زمان می‌برد.

ویزای کار هلند بر اساس بازار کاری در هلند به متقاضیان داده می‌شود. این بدان معناست که در بسیاری از موارد، کارفرمای شما مجبور است تا ثابت کند که شهروند هلندی یا اتحادیه اروپا که شایستگی کار در این مهم داشته باشد، برای منصب موردنظر پیدا نکرده است. این مسئله، در برخی از موارد از سوی سفارت چشم پوسی می‌شود، به عنوان مثال اگر شما از یک شرکتی به شعبه همان شرکت در هلند با منصب جدید منتقل شده باشید.

اطلاعات بیشتر در این زمینه در پرتابل مهاجرت اتحادیه اروپا (EU Immigration Portal) قابل‌رؤیت است.

 

مطلب مشابه:  باغ کوکنهوف هلند: بزرگ‌ترین باغ اروپایی

ویزای کار هلند و مدارک مورد نیاز آن؟

مدارکی که برای اخذ ویزای کار از هلند نیاز دارید، بسته به نوع ویزای موردتقاضا از سوی شما و همچنین ملیتتان دارد. بعلاوه، فرم‌های اپلیکیشن برای هر نوع ویزا شامل دستورالعمل‌های دقیقی است که نشان می‌دهد دقیقاً چه مدارکی و با چه فرمتی باید تقدیم به سفارت شود.

به طور کلی مدارک زیر، مدارکی است که از شما تقاضا خواهد شد:

  • پاسپورت معتبر و آخرین عکس پاسپورتی
  • فرم کامل شده ویزا
  • اثبات پرداخت هزینه‌های مربوطه
  • اثبات مربوط به مطالعه و یا شغل شما مطابق با نوع ویزایی که برای آن اقدام کرده‌اید.

نکته: مدارک هم باید ترجمه شود و هم توسط سفارت هلند تائید شود (تائید مدارک). ترجمه‌ها می‌توانند به زبان هلندی، انگلیسی، آلمانی و یا فرانسه باشند.

بر اساس نوع ویزای کاری که درخواست داده باشید، ممکن است تقاضای بلو کارت  اتحادیه اروپا (EU Blue Card) نیز داده باشید. مشابه با گرین کارت آمریکا، این کارت به شما اجازه کار در کشورهای حوزه اتحادیه اروپا (به جز دانمارک، ایرلند و انگلیس) را می‌دهد. برای اخذ این کارت، شما باید از کشوری خارج از اتحادیه اروپا برای آن اقدام نمایید. در ضمن برای دریافت این نوع کارت، باید از مهارت و تخصص بالایی برخوردار باشید (این بدان معناست که حداقل باید مدرک لیسانس داشته باشد، یا به مدت ۵ سال تجربه در حرفه مورد نظر داشته باشد و در حرفه خود به مقام ارشدی رسیده باشد). بعلاوه، شخص متقاضی باید پیشنهاد شغلی از کمپانی معتبر نیز داشته باشد.

پرونده متقاضیان بلوکارت بسیار سریع‌تر از دیگر پرونده‌های ویزا مورد بررسی قرار می‌گیرد. البته معمولاً تا جواب نهایی سه ماه به طول می‌انجامد. برای درخواست بلوکارت باید به صورت آنلاین اقدام نمایید. لطفاً به نکته توجه کنید که جواب نهایی بلوکارت شما ممکن است بسته به شرایط شما زودتر یا دیرتر اعلام شود. وب‌سایت بلوکارت (Blue Card network) بهترین وب سایت در این زمینه است که اطلاعات مفید و ارزشمندی در این زمینه به شما می‌دهد.

 

مطلب مشابه:  ویزای کار هلند (قسمت دوم)
Print Friendly, PDF & Email

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید