همه چیز در مورد ویزای فنلاند و ویزای این کشور…

 

فنلاند ، کشوری واقع در شمال اروپا است پایتخت آن هلسینکی است .فنلاند حدود ۵٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد و حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان‌شهری هلسینکی زندگی می‌کنند. زبان های ملی فنلاند، زبان های فنلاندی و سوئدی هستند اما

بسیاری از فنلاندی ها انگلیسی را به خوبی صحبت می کنند

تقریباً دو سوم فنلاند توسط جنگلهای ضخیم پوشانده شده است و این کشور را به پرجمعیت ترین جنگل اروپا تبدیل کرده است.

 فنلاند همچنین یک مرز شمالی نمادین بین غرب و شرق اروپا را تشکیل می دهد:

کشورهای همسایه فنلاند، کشورهای روسیه (در شرق)، نروژ (در شمال)، سوئد (در غرب) و استونی (در جنوب) می باشند.

هوای فنلاند از هوای خیلی از کشورها سردتر است. به هر حال اب وهوا در فصل های مختلف سال بسیار متفاوت است.

در فنلاند مناطق طبیعی زیادی وجود دارد و در تمام فصول می ‌توان در این مناطق رفت و آمد کرد.

بهترین زمان برای سفر

اگر علاقمند به تفریحات برفی هستید ماه های دسامبر تا مارس (دی تا اویل فروردین) بهترین زمان می تواند برای شما باشد، اما اگر می خواهید که از هوای مطبوع و طبیعت آرام و زیبای هلسینکی بهره ببرید پیشنهاد ما برای سفرتان در فصل بهار یعنی از آوریل تا مه (اردیبهشت و خرداد) است. در آخرین پیشنهاد هم برای آنانی است که می خواهد دل به دریا بزنند و به ورزش ها و تفریحات آبی در این شهر بهره ببرند، این افراد می توانند در ماه های ژوئن، جولای و آگوست ( تیر، مرداد، شهریور) برای سفر خود برنامه ریزی کنند که جز بهترین فصل های حوزه شینگن است.

تفریح و رفت و آمد در طبیعت

بسته به فصول مختلف سال ، می توانید به سرگرمیها و فعالیتهای تفریحی متفاوتی بپردازید:

شفق های قطبی

فنلاند جزو بهترین نقاط دنیا برای دیدن شفق های قطبی (aurora borealis) می باشد. آنها اغلب از ماه سپتامبر تا مارس در آسمان لاپلند شمالی قابل مشاهده هستند. گاهی شفق های قطبی در جنوب فنلاند نیز دیده می شوند. هوای مناسب برای دیدن شفق قطبی، هوای صاف و تاریک شب، دور از نور ناشی از مناطق مسکونی می باشد. بهتر است که لباس گرم بپوشید زیرا شبهایی که هوا صاف است اغلب سرد نیز می باشند. شبهای تابستان برای مشاهده شفق قطبی زیاد از حد روشن هستند.

اسکی

یکی از محبوبترین ورزشهای زمستانی فنلاند، اسکی می باشد. اسکی ورزشی سالم و بسیار ارزان به شمار می رود.

تفریح و گشت روی آب

فنلاندیها در مسیرهای آبی بسیار رفت و آمد می کنند. همچنین بسیاری از افراد در فنلاند به ورزشهای پارو زنی و قایقرانی با قایق بادبانی می پردازند. رعایت امنیت ضمن رفت و آمد بر روی آب، بشدت مهم می باشد. پیش بینی های آب و هوایی را پیگیری کنید و همواره از جلیقه های نجات در اندازه های درست استفاده نمایید.

تفریح و گردش بر روی یخ

بخش اعظم مناطق آبی فنلاند در زمستان پوشیده از یخ می باشد. می توان بر روی یخ راه رفت، به انجام ورزشهایی چون اسکیت روی یخ و اسکی پرداخت و یا با ایجاد سوراخی بر روی یخ، به ماهیگیری پرداخت. چنانکه ضخامت یخ زیاد باشد می توان با راندن اتومبیل و یا سورتمه موتوری از روی آن عبور کرد. رفت و آمد و گذران وقت بر روی یخ همواره توأم با خطراتی می باشد

ماهیگیری

ماهیگیری با قلاب ماهی و ماهیگیری از طریق ایجاد سوراخ در سطح یخ زده دریاچه، به غیر از بعضی موارد خاص، در بقیه موارد مشمول حقوق همگانی بوده و برای آنها نیازی به دریافت اجازه ماهیگیری نمی باشد. برای انواع دیگر ماهیگیری و نیز برای صید خرچنگ، نیاز به اجازه می باشد.

اقتصاد

با اینکه فنلاند به‌عنوان یکی از کشورهای عضو منطقه یورو به‌صورت رسمی در رکود اقتصادی به سر می‌برد، ولی وضع اقتصاد این کشور بهتر از سایر کشورهای منطقه یورو است. اقتصاد فنلاند وابستگی فراوانی به صادرات دارد و بحران اقتصادی سایر کشورهای اروپایی تأثیر زیادی روی صادرات این کشور گذاشته‌است.

وقتی که به فنلاند مهاجرت می‌ کنید، کارهای متعددی هست که باید انجام دهید:

پیش از مهاجرت به فنلاند

اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای اسکاندیناوی برای آمدن به فنلاند اجازه اقامت احتیاج ندارند. اگر تابعیت کشوری دیگر را دارید، باید پیش از ورود به فنلاند، اجازه اقامت فنلاند را تقاضا کنید.

امرار معاش

شما باید درآمد کافی برای گذران زندگی داشته باشید تا بتوانید به فنلاند مهاجرت کنید. هنگامی‌که مجوز اقامت یا به‌ثبت رساندن حق اقامت خود را تقاضا می‌کنید، باید بتوانید اثبات کنید که از عهده‌ی زندگی خود در فنلاند برمی‌آیید. چنانچه برای انجام کار و یا تاسیس شرکت به فنلاند می آیید، شما باید ثابت کنید که توسط انجام کار و فعالیت تجاری خود هزینه کافی برای امرار معاشتان را کسب می کنید. اگر با مهاجرت به فنلاند، نزد یکی از اعضای خانواده‌ی خود نقل مکان خواهید کرد، معمولا الزامی است که شخصی که در فنلاند زندگی می‌کند، منابع مالی کافی را هم برای تامین هزینه‌های زندگی خودش و هم برای هزینه‌های کسی که به فنلاند مهاجرت می‌کند، داشته باشد.

سطح قیمت ها در فنلاند

سطح قیمت ها در فنلاند بالاست. مثلاً قیمت غذا و خیلی خدمات در فنلاند بالاتر از میانگین قیمت ها در اروپا می باشد. هزینه زندگی بسیار متفاوت است. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ خیلی گرانتر از مناطق کوچک است.

پس از مهاجرت به فنلاند

به ثبت رساندن حق اقامت اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا

اگر تابع یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستید و قصد دارید بیش از ۹۰ روز در فنلاند اقامت کنید، باید حق اقامت خود را به ثبت برسانید.

مسکن و بیمه مسکن

اغلب مهاجرین ساکن فنلاند در ابتدا در خانه های استیجاری زندگی می کنند.

در صورت داشتن مسکن بهتر است که بیمه مسکن (kotivakuutus) نیز داشته باشید. بیمه مسکن، خسارات وارده به اشیاء منزل و دیگر وسایل زندگی شما را جبران می کند. عقد قرارداد بیمه های مسکن توسط شرکتهای بیمه صورت میگیرد.

آیا برای آمدن به فنلاند اجازه اقامت احتیاج دارید؟

شماره شناسایی شخصی فنلاندی

در صورتی که به شما اجازه اقامت در فنلاند تعلق گیرد، شما به طور خودکار در سیستم اطلاعات نفوس نیز ثبت خواهید شد. همزمان به شما شماره شناسایی شخصی فنلاندی داده می شود. شماره شناسایی شخصی را می توانید در فنلاند از نزدیکترین اداره اطلاعات دیجیتالی و نفوس(Digi- ja väestötietovirasto)و یا اداره مالیات نیز دریافت کنید

حق اقامت در فنلاند

در صورتی که برای اقامت دائم به فنلاند مهاجرت می کنید، برای شما حق اقامت در شهری در فنلاند ثبت می گردد. این شهری است که شما در آن زندگی می کنید. وقتی شما دارای حق اقامت در شهری هستید، حق دارید که از خدمات این شهر، از قبیل خدمات عمومی بهداشت و درمان، استفاده نمایید. می توانید از نزدیکترین محل خدمات اداره اطلاعات دیجیتالی و نفوس سؤال کنید که آیا می توان برای شما در فنلاند شهر محل اقامت ثبت کرد یا خیر

تامینات اجتماعی

هنگامی که به فنلاند مهاجرت می کنید، خوب است که از کلا (Kela) تقاضای کارت کلا نمایید. در صورتی که به طور دائم در فنلاند زندگی می کنید و واجد شرایط دیگر مربوط به دریافت مزایای اجتماعی هستید، ممکن است حق دریافت مزایای اجتماعی را داشته باشید. حق شما برای دریافت مزایای اجتماعی زمانی مورد بررسی قرار می گیرد که تقاضای این مزایا را انجام داده باشید. در صورتی که در فنلاند کار می کنید، ولی به طور دائم در فنلاند زندگی نمی کنید، ممکن است حق دریافت برخی از مزایای اجتماعی را داشته باشید.

شهرها

هلسینکی

هلسینکی از جوان ترین شهر اروپایی و پایتخت کشور فنلاند می باشد. شرایط زندگی در شهر هلسینکی یکی از بهترین شهرهای دنیا از نظر کیفیت زندگی به شمار می رود.

هلسینکی پایتخت فنلاند است. این شهر در جنوب فنلاند و در ساحل خلیج فنلاند Suomenlahti واقع شده است. هلسینکی مرکز اداری فنلاندی است: جلسات پارلمان فنلاند و وزارتخانه ها در هلسینکی می باشند. هلسینکی مرکز تجاری و هنری مهمی نیز می باشد.

%۷۸ جمعیت این شهر به زبان مادری فنلاندی و %۶ به زبان مادری سوئدی و %۱۶ به زبان های مادر غیر از این دو زبان گویش می کنند.

با توجه به این که شهر هلسینکی یکی از شهرهای جزیره ای کشور فنلاند می باشد در ماه مرداد(جولای) دمای این شهر به ۱۷ سانتی گراد می رسد که گرم ترین ماه سال در این شهر می باشد. به همین ترتیب ماه اسفند (فوریه) هم سردترین ماه سال در این شهر به شمار می رود.

 اسپو

اسپو (Espoo) یکی از چهار شهر منطقه پایتخت می باشد. این شهر در نزدیکی هلسینکی (Helsinki) و در غرب آن قرار دارد و پس از هلسینکی دومین شهر پرجمعیت فنلاند محسوب می شود . اکثریت ساکنین آن فنلاندی زبان هستند.۷% از ساکنین این شهرسوئدی زبان و ۱۶% از آنها خارجی زبان می باشند.. اسپو (Espoo) دارای پنج ناحیه می باشد: لپه واآرا (Leppävaara)، تاپیولا (Tapiola)، ماتین کوله – اولاری (Matinkylä-Olari)، اسپون لاهتی (Espoonlahti) و مرکز اسپو (Espoon keskus). علاوه بر این نواحی، در اسپو (Espoo)، نواحی مسکونی کوچک، روستا و جنگل نیز وجود دارد.

وانتا

وانتا (Vantaa) یکی از چهار شهر منطقه پایتخت می باشد. این شهر در همسایگی اسپو (Espoo) و هلسینکی (Helsinki) قرار دارد. مرکز وانتا (Vantaa) تیکوریلا (Tikkurila) نام دارد. علاوه بر این وانتا (Vantaa) دارای مناطق مسکونی بزرگ دیگری نیز می باشد که از جمله آنها می توان کورسو (Korso)، کویووکوله هاووکوسکی (Koivukylä-Havukoski)، موورمه کی (Myyrmäki)، مارتین لاآکسو (Martinlaakso)، هاکونیلا (Hakunila)، له نسی مه کی (Länsimäki) و پاکالا (Pakkala) را نام برد.

% ۲٫۸ از ساکنین این شهر سوئدی زبان بوده و % ۱۱ از ساکنین آن دارای زبان مادری دیگری غیر از زبان های فنلاندی و سوئدی هستند.

تورکو

تورکوقدیمی ترین شهرفنلاند وپایتخت سابق آن میباشد. تورکوهمچنان یکی ازشهرهای بزرگ کشورفنلاند میباشد. تورکودر ایالت وارسینایس سوﺌومی (Varsinais-Suomen maakunta) قرارداشته وبعنوان مرکزاستان غربی فنلاند (Länsi-Suomen lääni) بشمارمیآید.

تورکوبطوررسمی یک شهردوزبانه بشمارمیآید وزبان مادری حدود ۵ درصد ازجمعیّت آن زبان سوﺌدی میباشد.

تامپره

شهر تامپره یکی از شهرهای مهم کشور فنلاند می باشد که در جنوب این کشور واقع شده است و یکی دیگر از شهرهای دانشجویی فنلاند می باشد که در بین دو دریاچه قرار گرفته است و رودخانه ها در مرکز شهر جریان دارند. انرژی تولید شده از جریان این رودخانه ها، این شهر را به قلب صنعتی فنلاند در قرن نوزدهم تبدیل کرده بود.

شهر تامپره یکی از بزرگترین شهرهای فنلاند پس از شهر هلسینکی می باشد که مرکز صنعتی این کشور نیز به حساب می آید. به این شهر ‏نام مستعار ” منچستر شمال ” داده شده است. شهر تامپره فنلاند از شهرهای خیلی سرد فنلاند نیز به شمار می رود

لاپرنتا

شهر لاپرنتا از جمله شهرهای مهم کشور فنلاند می باشد که در کنار چهارمین دریاچه بزرگ اروپا ، دریاچه سایما ، قرار گرفته است. این شهر یکی از مقاصد محبوب کشور فنلاند ‏برای بازدید است. فصل اصلی سفر به این شهر تابستان می باشد چرا که بسیاری از تفریحات مرتبط با دریاچه را ‏می توان انجام داد. هرچند میزان گردشگرانی که در فصل زمستان به این شهر سفر می کنند نیز رو به افزایش می باشد . محل قرار ‏گرفتن این شهر نیز آن را از لحاظ سیاسی شهری مهم می سازد زیرا در بین شهرهای هلسینکی و سن پترزبورگ قرار گرفته است ‏که نقش پلی بین کشور روسیه و فنلاند را ایفا می کند.

    Call Now Buttonتماس با ما