ورود
ثبت نام
منوی سایت
نگاهی کلی بر اسلوونی

اسلوونی در یک نگاه

اسلوونی یکی از اعضای اتحادیه اروپا، توافق‌نامه شنگن و ناتو است. این کشور در چهارراه بالکان و مرکز اروپا در شرق، و کوه‌های آلپ در شمال دریای آدریاتیک که با کشورهای اتریش در شمال، ایتالیا در شرق، مجارستان در شمال‌شرق و کرواسی در جنوب‌‌شرق هم‌مرز است. علی‌رغم کوچک بودن اسلوونی، این کشور آلپ شرقی، برخی از مسیرهای ترانزیت اروپا را کنترل می‌کند.

اسلوونی، قبلاً جز شش جمهوری تشکیل‌دهنده یوگسلاوی بود که در سال ۱۹۹۱ استقلال خود را جشن گرفت. روابط عمیق با غرب اروپا، اقتصاد قوی و وجود دموکراسی غنی کمک بزرگی به اسلوونی برای ماندن در دنیای مدرن امروزه کرده است. پرواز آرام آبی شما را در ادامه به مطالعه در مورد این کشور زیبا و کوچک دعوت می‌کند.

تاریخ اسلوونی

اسلوونی در قرن ۶، در ‌زمان رواج مسیحیت اروپا بنا نهاده شد وقتیکه آنان با باورین‌ها و فرانک‌ها متحد شدند. سپس این کشور قسمتی از امپراتور روم مقدس شد و بعدها نیز جز امپراتور اتریش – مجارستان، که در جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۸ از امپراتوری مذکور جدا گردید. بدین‌ترتیب کشور کثیرالملل یوگسلاوی در سال ۱۹۲۹ با قدرت گرفتن پادشاهی صرب‌ها، کراواسی و اسلوونی در سال ۱۹۲۹ تأسیس شد. به علت اشغال شدن اسلوونی با قدرت‌های برتر و به کمک اتحاد غرب اروپا در جنگ جهانی دوم توانست آزادی خود را بدست آورد و بدین‌ترتیب در یوگسلاوی جدید، اسلوونی به یک جمهوری تبدیل شد که با وجود کمونیست بودن، از مسکو مستقل بود.

Boj_s_Turki-Valvasor - نگاهی کلی بر کشور اسلوونی

به علت نارضایتی اسلوونی‌ها از وجود قدرت‌های برتر که در رأس آنان صرب‌ها حضور داشتند، نهایتاً موفق شدند که استقلال خود را در سال ۱۹۹۱ بعد از یک جنگ کوتاه ۱۰ روزه بدست آورند. در سال ۲۰۰۴، اسلوونی به ناتو و اتحادیه اروپا ملحق شد و در سال ۲۰۰۷ به منطقه شنگن پیوست تا گام‌های خود را برای ورود کامل به اتحادیه اروپا با موفقیت طی کند.

مطلب مشابه:  فرانسه را بیشتر بشناسیم...

فرهنگ

شهرهای قدیمی اسلوونی، تحت تأثیر معماری باروک (اتریش) و روم باستان (ایتالیا) شکل گرفتند. در شمال‌غرب بسیاری از معابد مقدس باروک و برج‌های کلیسای مشترک در همسایگی اتریش قرار گرفته‌اند. لیوبلیانا، پایتخت اسلوانی، شهری است که در زمان روم باستان ساخته شد که امروزه، دانشگاه آن بالغ بر ۵۰ هزار دانشجو دارد.

از مشهورترین شاعر اسلوانی، می‌توان به فرانس پرشرن (۱۸۴۹-۱۸۴۰) اشاره نمود که سرود ملی اسلوانی‌ها را بر روی کاغذ آورد و معمار مشهور جزپلکینک (۱۹۵۷-۱۸۲۷) که مجسمه پل سه‌گانه لیوبلیانا را اختراع نمود.

Prešern-Goldenstein - نگاهی کلی بر کشور اسلوونی

اقتصاد

اسلوونی، اولین کشور واردشونده به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ بود که یورو را در ژانویه ۲۰۰۷ به عنوان پول ملی قبول کرد و تجربه انتقال پایدار سیاسی و اقتصادی در جنوب‌شرقی اروپا را تجربه نموده است. اسلوونی، با بالاترین سرانه تولید ناخالص ملی در مرکز اروپا، و با زیرساخت‌های عالی، نیروی کار متخصص، مکان استراتژیک بین بالکان و غرب اروپا یکی از کشورهای شاخص اروپا به شمار می‌رود. خصوصی‌سازی در اسلوونی تا سال ۲۰۰۲ به تعویق افتاد، در نتیجه بین کشورهای حوزه اتحادیه اروپا، اسلوونی را بزرگ‌ترین کشور با اقتصاد دولتی می‌دانند. اصلاحات ساختاری برای سرمایه‌گذاری خارجی به منظور کمک به محیط اقتصاد کشور بوجود آمد و نتیجه آن را می‌توان در پایین‌آمدن نرخ بیکاری در کشور جست‌وجو کرد. اسلوونی، را می‌توان جز اولین کشورهایی دانست که از یک کشور وام‌گیرنده به کشور وام‌دهنده در بانک جهانی در سال ۲۰۰۴ تبدیل شد. در سال ۲۰۱۲ این کشور به عضویت OECD درآمد. علی‌رغم موقعیت اقتصادی برتر، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در اسلوونی به علت میانگین منطقه‌ای و نرخ بالای مالیاتی به تعویق در آمده است. بازار کار در اسلوونی غالباً انعطاف‌ناپذیر است و در حال باختن به شرکت‌های رقابتی در چین، هند و دیگر جاهاست. بحران اقتصادی جهانی در سال ۲۰۰۹، سبب کاهش محصولات تولیدی و صادرات کشور شد و باعث افزایش نرخ بیکاری تا ۸% رسید. رشد دوباره اقتصادی این کشور از سال ۲۰۱۲ که با بیکاری ۱۲% همراه بود، خوشبختانه تا اکتبر ۲۰۱۶ نرخ بیکاری تا ۱۰٫۵% کاهش یافت.

مطلب مشابه:  ویزای کار هلند (قسمت دوم)

نگاهی کلی بر کشور اسلوونی

شهرهای اسلوونی

شهرهای این کشور را با توجه به اندازه آن این‌گونه لیست‌بندی نموده است.

لیوبلیانا: شهری زیبا و سرمایه کوچک اسلوونی

ماریبور: دومین شهر بزرگ اسلوانی

سلج: یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اسلوونی

کرانج: بزرگترین شهر شمال‌غرب اسلوونی

مووو مستو: بزرگترین شهر در مرز ایتالیا

کوپر/ کاپودیستریا: بزرگترین شهر ساحلی اسلوونی

ولنج: هشتمین شهر بزرگ در اسلوونی

Radovljica_Brezje_Bazilika_Sv_Vida_گردشگری - نگاهی کلی بر کشور اسلوونی

از مناطق دیدنی در اسلوانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پارک ملی روستای لوگر: از زیباترین روستاهای آلپ با زیبایی وصف‌ناشدنی؛
 • روستای ساوینجا و سالک: سرزمینی بسیار زیبا با پارک‌های طبیعی و فستیوال خانوادگی پی‌پی؛
 • بلد: دریاچه‌ای کوهستانی با جزیره و قلعه؛
 • غارهای اسکوک‌جان: که جز میراث یونسکو به ثبت رسیده؛
 • جولیان آلپ:که برترین مکان برای پیاده‌روی، اسکی است؛
 • پوستاجنو
 • روستای سوکا: با رودخانه زمرد رنگی،
 • رودخانه کولپا: یکی از رودخانه‌های دست‌نخورده در اسلوونی به طول ۱۱۳ کیلومتر که تا مرز کراوسی ادامه دارد؛
 • پارک ملی تریگلاو: جایی‌که شما از کشف منطقه پوسوکج، کوه‌نوردی، چتربازی، قایق‌سواری نهایت لذت را می‌برید.
 • رادولجیکا: شهری زیبا در کارولینا بالایی
 • آنکارانو: شهری دوست‌داشتنی در ساحل آدریاتیک بین تریسک (Triest) و پیران (Piran)

Strunjan_bay - گردشگری - نگاهی کلی بر کشور اسلوونی

Print Friendly, PDF & Email

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید