ورود
ثبت نام
منوی سایت
خیابان شانزه ‌لیزه و هر آنچه درباره آن باید بدانید

خیابان شانزه ‌لیزه خیابانی اعیان‌نشین و از معابر اصلی واقع در منطقه ۸ و در شمال غربی پاریس است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید شانزه ‌لیزه یعنی دشت الیزه، و الیزه در اساطیر یونانی به بهشت خطاب می‌شود. طول این خیابان ۱۹۱۰ متر و از کاخ کنکورد آغاز می‌‌شود و تا طاق نصرت ادامه دارد که به دستور ناپلئون بناپارت ساخته شد.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید شانزه ‌لیزه دشت نسبتاً وسیعی در سال ۱۶۱۶ بود . ۱۴ ژوئیه هر ساله این خیابان شاهد مراسم باشکوه نظامی به مناسبت جشن‌های روزهای باستیل است. (جشن روز باستیل، جشن ملی فرانسه و تعطیل رسمی این کشور و کشورهای تحت فرمانروایی فرانسه است.)

در این خیابان چندین رستوران، آثار تاریخی و باغ‌های فرانسوی متعدد قرار دارد. کاخ الیزه، که مکان رسمی رئیس‌جمهوری فرانسه است با این خیابان هم‌مرز است اما جزئی از این خیابان بشمار نمی‌رود.

خیابان شانزه لیزه - طاق پیروزی - پاریس - تور فرانسه

تاریخ خیابان شانزه ‌لیزه

تا زمان لویی ۱۴، این خیابان مکانی مخصوص جالیزکاری و سبزی‌کاری بود. این خیابان و باغ‌های آن در سال ۱۶۶۷ میلادی توسط آندره لونوتر، برای لویی ۱۴ تفرجگاه وسیعی بین دو کاخ وی و روندپیت (Rond-Point) طرح‌ریزی کرد و آن را با کاشت درخت‌های نارون قرمز و گل‌آرایی‌های متقارن شبیه به استایل باغ‌های سنتی فرانسوی آراست. بلوار جدید گردشگاه بزرگ نام نهاده شد که تا سال ۱۷۰۹ به همین نام باقی ماند.

در اواخر قرن ۱۸، شانزه‌لیزه به یک خیابان مد و فشن در پاریس تبدیل شد. در این زمان، درخت‌های نارون کاشته شده به اندازه کافی در هر طرف رشد کرده بودند. باغ‌های خانه‌های اشراف در امتداد سنت هونره، پشت باغ‌های سنتی فرانسوی این خیابان ساخته شد.

بزرگ‌ترین قصر خصوصی در این خیابان، کاخ الیزه بود که محل اقامت اشراف‌زادگان به شمار می‌رفت و در سومین سالگرد انقلاب فرانسه به مکان رسمی اقامت رئیس‌جمهوری فرانسه تبدیل شد.

بعد از سقوط ناپلئون و ترمیم کاخ‌های سلطنتی، درخت‌ها دوباره کاشته شدند زیرا که ارتش‌های روسیه، بریتانیا و پروسی در طی صد روز اقامت خود که در پارک چادر زده بودند، از درختان به عنوان هیزم استفاده می‌کردند.

در سال ۱۸۲۸، خیابان شانزه‌لیزه از یک خیابان اشرافی مخصوص اشراف‌زادگان به یکی از خیابان عمومی شهر تبدیل شد و بعدها مکان‌هایی برای عابر پیاده، فواره‌ها و چراغ‌های گازسوز نیز بدان افزوده شد.

در سال ۱۸۳۴، تحت نظارت پادشاهی لویی فیلیپ، معمار کاخ کنکورد، ژاک ایگلناس هیتروف، باغ‌های خیابان‌ شانزه ‌لیزه را دوباره طراحی کرد. او باغ‌های سنتی و گل‌آرایی‌هایی که سالم مانده بودند، را نگاه داشت ولی آن را به شهربازی تغییر کاربری داد که یک کافه‌باغ تابستانی، دو رستوران، سالن تئاتر در سال ۱۸۳۹ بدان اضافه شد. در سال ۱۸۴۱، بزرگ‌ترین نقاشی تاریخی (the cirque d’ete’) و همچنین سالن تئاتر قابل استفاده برای عموم، اجراهای موسیقی و سیرک در اطراف پارک نیز در آنجا به نمایش درآمد. همچنین فواره‌های زینتی اطراف پارک بدون کوچک‌ترین آسیبی به درختان تعبیه شد.

خیابان شانزه لیزه - طاق پیروزی - پاریس - تور فرانسه

مهم‌ترین بنای تاریخی خیابان، طاق نصرت (Arc de Triomphe) است که به سفارش ناپلئون بعد از پیروزی در نبرد استرلینر ساخته شد، اما متأسفانه ساخت آن به علت خلع سلاح شدن از قدرت، تا سال ۳۶-۱۸۳۳ ناتمام ماند تا این‌که توسط لوئی فیلیپ اتمام گردید.

در سال ۱۸۵۵، ناپلئون سوم، از پارک ابتدای خیابان به عنوان مکانی برای نمایشگاه  در پاریس انتخاب کرد. این پارک که در نزدیکی کاخ صنعت قرار دارد مکانی در حدود ۳۰ هزار مترمربع را پوشش می‌دهد، جایی‌که امروزه، مکان کاخ بزرگ است. در سال ۱۸۵۸، با توجه به ملزوماتی که نمایشگاه ایجاب می‌کرد، ارجحیت امپراتور سین Sein، باغ‎ها از فرم سنتی فرانسوی به استایل انگلیسی به صورت بیشه‌ای از درختان، گل‌ها و مسیرهای پیچ‌درپیچ درآمد و ردیف درختان نارون که از سلامتی با مشکل روبرو شده بودند، با درختان بلوط جایگزین شد.

پارک در نمایشگاه جهانی ۱۹۰۰، دوباره به مکانی برای نمایشگاه تبدیل شد و امروزه نیز محل جدید تئاتر پانوراماست که توسط گابریل دیوید، معمار ارشد ناپلئون سوم در سال ۱۸۵۸ طراحی شد. سالن مدرن تئاتر مارگینی توسط چالرز گارنیر، معمار ساختمان اپرا پاریس در سال ۱۸۸۳ ساخته شد.

در طول تاریخ، این خیابان شاهد رژه‌‌های نظامی بوده که مشهورترین آنها، رژه پیروزی نظامیان آلمانی در سال ۱۸۷۱ بود و دوباره رژه نظامیان آنان در همین خیابان در ۱۴ جولای ۱۹۴۰ به مناسبت سقوط فرانسه (در جنگ جهانی دوم) انجام شد. سه رژه مهم نظامی انجام شده در این خیابان به ترتیب به قرار زیر است: به مناسبت پیروزی متفقین در جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۹، رژه آزادی فرانسه و ارتش ایالات متحده بعد از آزادی شهر، رژه زرهی فرانسوی‌ها در ۲۶ آگوست ۱۹۴۴ و رژه پیاده نظام ایالات متحده آمریکا در ۲۹ آگوست ۱۹۴۴ (در جنگ جهانی دوم).

خیابان شانزه لیزه - پاریس در گذر زمان

حمل‌ و نقل عمومی

خط ۱ مترو در زیر خیابان شانزه ‌لیزه واقع است. ایستگاه مترو چالز گال الیوت Charles de Gaulle –Eltiote در انتهای غربی خیابان واقع است. ایستگاه‌های مترو از غرب به شرق عبارتند از: جرج۵ یا هتل جرج ۵، فرانکاینD، روزلت در روندپینت شانزه ‌لیزه، شانزه ‌لیزه- کلمانسو در مکان کلمانسو و کنکورد در انتهای جنوبی خیابان، جایی که کاخ کنکورد در آنجا واقع است. 

Print Friendly, PDF & Email

مطالب مرتبط

مطلب مشابه:  برترین پارک‌ های ملی کشور اسلوونی

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید