ورود
ثبت نام
منوی سایت
جشن روز باستیل

جشن باستیل:

جشن باستیل فرانسه از ۲۳ تیر مصادف با ۱۴ جولای در شهر پاریس کشور فرانسه برگزار می گردد. جشن باستیل فرانسه روز جشن ملی فرانسه به شمار می آید. این روز در فرانسه، تعطیلی رسمی است. جشن باستیل روزی است که مردم عادی و دهقانان پاریس به قلعه و زندان باستیل هجوم بردند. این امر، زمینه ساز اتفاقاتی شد که پایان بخش حکومت پادشاهی و سرآغاز عصر آزادی، برادری و برابری بود. سرتاسر فرانسه این روز را جشن می گیرند اما مرکزیت اصلی این جشن در پایتخت این کشور، پاریس است. جشن ها شب ١٣ جولای زمانی‌که بسیاری از ایستگاه‌های آتش نشانی تمام شب، ضیافت برپا می کنند، در پاریس شروع می شود.

جشن باستیل

در خیابان شانزه لیزه برگزار می شود و سرتاسر روز، فضای جشن بر شهر حاکم می شود و با آتش بازی‌های پر سر و صدا و باشکوهی که آسمان شب شهر را نور باران می کند، به پایان می‌رسد. جشن باستیل، فرصتی برای مردم فرانسه به شمار می‌آید تا فرهنگ و اتحاد خود را که به دموکراسی منتهی شد، جشن بگیرند. راهپیمایی‌های محلی بسیاری در این روز انجام می شود، بنابراین، از این فرصت استفاده کنید و از روحیه فرانسه مدرن، تاریخ، غذا و فرهنگ منحصر به فرد آن لذت ببرید. اطمینان حاصل کنید که قدیمی ترین و بزرگترین رژه نظامی اروپا را از دست نمی دهید.

پیشینه روز باستیل فرانسه:

یکی از مورد اعتمادترین مشاوران لویی شانزدهم، کلمات شومی را در روز ١٢ جولای ١٧٨٩ اظهار نمود. دو روز بعد، قلعه سلطنتی باستیل- نماد حکومت پادشاهی- مورد حمله قرار گرفت.
تلاطم احساسات میهن پرستانه به صدور اعلامیه حقوق بشر و حقوق شهروندان منجر شد. “انسان ها آزاد متولد می شوند و آزاد باقی می مانند و از نظر حقوق انسانی، برابر هستند.” کشورهای سراسر جهان، پس از آن، این اعلامیه که در آن زمان جهانی شده بود را الگوی خود قرار دادند. جای تعجب نیست که روز ملی فرانسه، ١۴ جولای از شهرت جهانی برخوردار است.
از سال ١٨٨٠، هر سال بدنامی روز باستیل با برگزاری جشن‌های باشکوهی برای تجلیل از نظام جمهوری با ریتم سرود ملی فرانسه همراه می شود.
جشن های روز باستیل در جوامع فرانسوی و موسسات فرانسوی سراسر جهان برگزار می شود.

مطلب مشابه:  فرانسه را بیشتر بشناسیم...

فعالیت‌های مردم در جشن روز باستیل ٢٠١٨:

بسیاری از مردم در جشن‌های عمومی بسیار بزرگ شرکت می کنند. این جشن‌ها عبارتند از:
• رژه‌ها و راهپیمایی‌های نظامی و غیر نظامی
• اجراهای موسیقی
• غذاهای همگانی
• رقص
• شلیک توپ
• نمایش های تماشایی آتش بازی

فعالیت‌های مردم در جشن روز باستیل ٢٠١٨:

نمادهای روز باستیل ٢٠١٨:

برج ایفل پاریس و پرچم ملی فرانسه، یا پرچم سه رنگ، نمادهای مهم روز باستیل به شمار می آیند. عرض پرچم ملی فرانسه یکی و نیم برابر طول آن است. این پرچم از سه نوار عمودی یک اندازه به رنگ آبی، سفید و قرمز تشکیل شده است. همین رنگ‌ها در روز باستیل در بنرها و پارچه‌هایی به اشکال مختلف خودنمایی می کنند. مردم ممکن است لباس‌هایی به این رنگ ها بپوشند یا صورت‌های خود را با رنگ های گوناگون، رنگ‌آمیزی کنند.

مطلب مشابه:  ۱۰ چشم‌انداز برتر در شهر نیس فرانسه
موسیقی در برج ایفل:

پاریس در بعداز ظهر این روز زمانی‌که شهر برای شلیک توپ های سازمان آتش نشانی آماده می شود، جان می گیرد؛ این مراسم تقریباً در هر محله ای برگزار می شود.
اوج این فستیوال، کنسرت رایگان در میدان شان دو مارس است که پس از آن نمایش آتش بازی در برج ایفل برگزار می شود. در این کنسرت که همزمان با غروب خورشید آغاز می شود، ٢۵٠ نوازنده ارکستر ملی فرانسه و گروه کُر رادیو فرانسه، قطعه عاشقانه عالی بانوی آهنین اثر موتسارت، وردی، و برلیوز و واگنر را می نوازند. سپس، ۵٠٠٠٠٠ تماشاگر با هیجان، آتش بازی هایی را تماشا می‌کنند که آسمان را به مدت ٣۵ دقیقه به کالیدوسکوپی از رنگ تبدیل می‌کنند.

Print Friendly, PDF & Email

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید