ورود
ثبت نام
منوی سایت
جشنواره‌ لیمو و گل ارکیده در فرانسه

جشنواره لیمو:

جشنواره لیمو فرانسه همه ساله از ۲۸ بهمن الی ۱۶ اسفند در شهر مانتون کشور فرانسه برگزار می‌گردد. جشنواره لیمو فرانسه که در سال ١٩٣۴ در شهر مانتون آغاز به کار نموده است، رویداد جهانی منحصر به فردی به شمار می‌آید که هر سال حدود ٢٣٠٠٠٠ بازدیدکننده را جلب می‌نماید. جشنواره لیمو فرانسه، بیش از ٣٠٠ کارشناس و متخصص را به کار می‌گیرد و ١۴۵ تن مرکبات در این رویداد مصرف می‌شود. مرکبات، موضوع اصلی این جشنواره به شمار می‌آید. جشنواره لیمو فرانسه در میان مردم فرانسه به جشنواره مرکبات معروف است.

جشنواره لیمو

شهر مانتون در جنوب‌شرقی فرانسه و در نزدیکی کشور ایتالیا واقع شده است، در اواخر ماه فوریه به خاطر مجسمه‌های عظیمی که فقط با مرکبات طراحی شده‌اند، بسیار محبوب و مشهور و مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. در این جشنواره، برنامه‌هایی همچون راهپیمایی با گل و همراه با حرکت جایگاه‌های سیار حاوی مرکبات، آذین بندی برای جشن، اجرای نمایش رقصندگان و گروه‌های موسیقی در تفرجگاه Promenade du Soleil برگزار می شود. میوه لیمو که یکی از مرکبات محسوب می‌شود و در جایگاه های سیار غول آسا به نمایش گذاشته می‌شود، توسط هنرمندان، گروه های موسیقی و سایر موجوداتی که سرشار از جذابیت هستند، مورد احترام قرار می‌گیرد. در طول برگزاری جشنواره، در باغ های Biovès که پوشیده از مرکبات است، مجسمه‌هایی از مرکبات با تونالیته رنگ زرد و نارنجی خیره‌کننده ساخته می شود. ارتفاع برخی از این مجسمه ها به ١٠ متر و یا بیشتر می‌رسد. شب هنگام، مجسمه‌های پرتقال و لیمو با رنگ‌های پر زرق و برق خود می‌درخشند و گاهی رویدادهای شبانه نیز برگزار می‌شود.

 

شهر مانتون و جشنواره لیمو فرانسه

شهر مانتون در جنوب شرقی فرانسه واقع شده است. خاندان گریمالدی نخستین اقوامی بودند که در منتون فعلی سکونت گزیده و این شهر را گسترش دادند. گریمالدی ها از بقایای نئاندرتال های و کرومنون ها بودند. نخستین اشاره ی تاریخی به شهر مانتون به زمان ۲۱ ام ماه ژوئیه ی سال ۱۲۶۲ میلادی با می گردد. زمانی که پیمان صلح بین چارلز آنجو و جنوا شکل گرفت.
شهر مانتون در مرز فرانسه و ایتالیا، در لبه ی خلیج میان موناکو و ریوریا واقع شده است.
اگر در سفر به فرانسه به شهر مانتون رفتید، بهترین محل اقامت کجاست؟
در شهر مانتون فرانسه بهترین مکان برای اقامت هتل ناپلئوون Napoleon 29 porte de France است. همین طور به خاطر بسپارید که در این شهر زیبای فرانسوی حتما به رستوران گوردون بنت نیز سر بزنید. این رستوران بهترین رستوران شهر مانتون فرانسه به شمار می رود. رستوران گوردون بنت توسط خانواده ی بنت اداره شده و انواع غذاهای محلی فرانسوی در آن سرو می شود.
اگر به غذاهای دریایی علاقه مند باشید، نیز رستوران پاریس رم شهر منتون ایده ی فوق العاده ای خواهد بود.

 

شهر مانتون و جشنواره لیمو فرانسه

در جشنواره لیمو رژه‌ میوه‌های طلایی رنگ در جشنوراه لیمو، همان رژه‌های پر انرژی و جشن رنگارنگ بسیار تماشایی است. صبح یکشنبه، شهر بواسطه رفت و آمد کالسکه ها و ماشین‌ها شلوغ می‌شود. جمعیت شرکت کننده مانند رقص دایره وار دسته جمعی بی‌پایانی از اینجا به آنجا می روند، و در امتداد خیابان های باریک به این طرف و آن طرف کشیده می شوند و نهایتاً در امتداد ساحل دریا گرد هم جمع می شوند. تزئینات در برابر پس زمینه آسمان آبی خودنمایی می کنند. هنرمندان، گروه های موسیقی و گروه های نوازنده در میان جایگاه های سیار باشکوه مرکبات می چرخند، می گردند و می رقصند…

رژه شبان در جشنواره لیمو و شور و اشتیاق آن بیش از حد آن قطعا غیر قابل توصیف است. به نظر شهر تا سپیده صبح، نفس خود را در سینه حبس می‌کند…. همه چیز بسیار آرامش بخش است، بسیار آرامش بخش.
در دور دست، طبل ها حس بی تابی را منعکس می کنند، و ترومپت ها به آنها پاسخ می دهند.

 

مطلب مشابه:  خیابان شانزه ‌لیزه و هر آنچه درباره آن باید بدانید

 

زمان ضیافت! گروه های نوازنده، ارکسترها، گروه های موسیقی، رقصندگان و حس شیطنت و بازیگوشی به رژه ای که به اندازه بلند پروازانه ترین جشنواره های خیابانی ارزشمند است، شکوه و ابهت می بخشد.

در ستایش آتش بازی‌های ساعت ١٠ شب یکشنبه، نخستین انفجارها آغاز می شود و آسمان شب بر فراز شهر منتون را نورانی می‌کند. صدای ترق و تروق پیاپی جرقه‌ها وقتی به دریا می افتند، نشانه پایان این لحظه باشکوه است.

در نمایش آثار هنری و صنایع دستی در جشنواره لیمو فرانسه ٢٠١٨، حضور صنعتگران محلی که آثار خود مجسمه ماننند مجسمه‌های چوبی، حکاکی‌های روی شیشه، سرامیک و سفال در معرض نمایش قرار می‌دهند.

در این جشنوراه، فرصتی فراهم خواهد شد تا مزه مرکبات شهر مانتون را امتحان نمایید.

حیرت و شگفتی باغ‌های Biovès :

در باغ های Biovès، مجسمه هایی را تصور کنید که ارتفاع برخی از آنها به ١٠ متر می رسد. در طول برگزاری این جشنواره، باغ های Biovès، رنگ های نور آفتاب، یعنی زرد و نارنجی خیره کننده ای را به خود می گیرد. دکور و طراحی این باغ ها باورنکردنی است، برای برخی از این طرح ها، حدود ١۵ تن مرکبات مورد نیاز است. هر سال هزاران ساعت زمان صرف ساختن این مجسمه ها با استفاده از مرکبات می شود.
به باغ های Biovès بروید و از این مجسمه های غول پیکر ساخته شده از میوه‌های طلایی رنگ طبق سنتی دیرین که از آغاز قرن گذشته با دقت حفظ شده، بازدید کنید.

 

حیرت و شگفتی باغ‌های Biovès

شب ها در باغ های Biovès قدم بزنید…. مجسمه ها نورپردازی می شوند و صداهای نامتعارف با نورپردازی های عجیب و غریب تلفیق می شوند…. باغ‌ها، شکلی تازه و چشم‌اندازی جدید به خود می‌گیرند…. با بازی نور، مجسمه‌ها تغییر شکل می‌دهند، کشیده می‌شوند، به سمت بالا اوج می‌گیرند و خیره‌کننده می‌شوند…. به نظر در دنیایی که نور و صدا آن را به مکانی جادویی و فریبنده، با شکوه و با عظمت خیره‌کننده تبدیل می‌کند، زمان از حرکت می ایستد.

جشنواره گل ارکیده:

گل های ارکیده که توسط انجمن Orchidophiles et Épiphytophiles فرانسه به نمایش گذاشته می‌شوند در باغ گل‌های پارلمان اروپا باز و شکوفا می‌شوند. گل‌های ارکیده‌ای که در این جشنواره به نمایش گذاشته می‌شوند، زیباترین ارکیده‌های جهان به شمار می‌آیند و در زمینه رنگ، شکل و عطر سحرآمیزشان با یکدیگر رقابت می‌کنند. نام عجیب و تحریک‌کننده انواع دورگه و مینیاتوری این گل‌ها، ما را به سفر به این سرزمین فرا می‌خواند.

Print Friendly, PDF & Email

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید