ورود
ثبت نام
منوی سایت
جاذبه های طبیعی ایران

کوه دماوند

کوه دَماوَند کوهی در شمال ایران است که بلند ترین کوه ایران و خاورمیانه و بلند ترین قلهٔ آتشفشانی آسیا است. این کوه در قسمت مرکزی رشته کوه البرز در جنوب دریای خزر و دربخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد. کوه دماوند که از نظرتقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد، به هنگام صاف و آفتابی بودن هوا، ازشهرهای تهران، ورامین و قم و همچنین کرانه های دریای خزر قابل رؤیت است.

 کوه دماوند در سی ام تیرماه سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملّی ایران ثبت شد.همچنین کوه دماوند از سال ۱۳۸۱ به عنوان «اثر طبیعی ملّی» در شمار مناطق چهارگانه ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

از دماوند در اساطیر ایران هم یاد شده‌ است و شهرت آن بیش از هر چیز به این سبب است که ضحاک (پادشاهی ستمگر و اژدهافش) در آن به بند کشیده شده‌است. در آثار ادبی فارسی نیز فراوان به این اسطوره و به طور کلّی‌تر کوه دماوند اشاره شده‌ است. در بندهشت اینچین آمده: رود هرهز (هراز) در تپرستان است و از کوه دماوند سرچشمه می‌گیرد. قصیده دماوندیه ملک‌الشعرای بهار هم معروف است. دماوند دارای چشمه‌های آب گرم لاریجان، اسک و وانه است.

دریاچه چورت

با سر سبز شدن و زنده شدن دوباره طبیعت در فصل بهار جنگل ها و مراتع اطراف دریاچه چورِت که یکی از مناطق بکر بخش چهار دانگه شهرستان ساری می‌باشد. زیبایی های طبیعت این منطقه از استان مازندران را دو چندان کرده است. وسعت این دریاچه حدود ۲٫۵ هکتار است.

غار یخی چما

غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این غار در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است که ارتفاع برف‌های آن تا ۵۰ متر نیز می‌رسد. لایه‌های یخی این غار در فصول گرم و کم‌بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار اجتناب نمود.
غار یخی چما یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود. قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این غار سبب شده است تا قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

سرعین

سرعین شهری کوچک در ۲۵ کیلومتری جنوب اردبیل است. این شهر به علت چشمه‌های آبگرم فراوان شهرت دارد و یکی از مناطق گردشگری در استان اردبیل است. از جمله چشمه های آبگرم می توان به آبگرم معروف گاومیش گلی، مجتمع آب درمانی سبلان و قره سو اشاره کرد.

دشت های لاله واژگون

ز خون سیاوش که از مکر گرسیوز بر زمین ریخت ، تنها سرو بلند بالا نرویید ، غمی بر دل لاله سربلند شاهد ماجرا افتاد تا از اندوه بیگناهی سیاوش سرش را سرخ روی و گریان به زیر افکند…
چو سرو سیاوش نگونسار دید
سرا پرده و دشت خونسار دید
بیفکند سر را ز اندوه نگون
شدش زان سپس لاله واژگون
یعنی همان گل زیبایی که در سراسر سال تنها چند روزی را میهمان ماست.
هر سال در فروردین و اردیبهشت ماه گلهای سرخ و بعضاً زرد دشتهای کوهرنگ و خوانسار مسافران را به دیدن و نظاره از زیبایی می خواند. لاله واژگون را گل اشک نیز می خوانند. شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری با چشمه زلال و آب معدنی گوارای آن ، زردکوه زیبا و تونل کوهرنگ که معبر اصلی عبور آب زنده رود اصفهان است. خوانسار ، شهر عسل و زیبایی ، با خیابانهایی درختی و مردمان میهمان نواز ، که شبهای زیبایش از پارک سرچشمه یک سفر به یاد ماندنی را برای مسافران به ارمغان می آورد.
دشت دالانی الیگودرز با دو هزار و نهصد هکتار وسعت در یکی از ارتفاعات منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد. قرار گرفتن این دشت زیبا در ارتفاعات اشترانکوه و احاطه شدن توسط کوههای دیگری همچون مورزرین، قالی کوه، شاه کول و نسارتخت، زیبایی آن را صد چندان کرده است.
مجموعه این مناظر چشم نواز و بی بدیل باعث شده همه ساله خیل عظیم گردشگران و دوستداران طبیعت از سراسر کشور به این منطقه سرازیر شوند. در این دشت زیبا و منحصر به فرد دو نوع نادر از گلهای لاله واژگون به نامهای ‘سوسن چلچراغ’ و ‘اشک مریم’ با ارتفاعی بالغ بر ۱۲۰ سانتی متر می روید.

مطلب مشابه:  فرانسه را بیشتر بشناسیم...

دریاچه گهر

دریاچه گهر ملقب به نگین زاگرس یک دریاچه کوهستانی در ایران است که در میان رشته کوه اشترانکوه در استان لرستان با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا واقع شده است.

این دریاچه در منطقه حفاظت شده اشترانکوه دورود قرار دارد این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است به سبب نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده‌است. سالانه در حدود ۷۰٬۰۰۰ گردشگر اقدام به بازدید از این منطقه می‌نمایند.
گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع زمین لرزه‌ای بزرگ به وجود آمده‌ است. این دریاچه بر روی گسل اصلی امروزی زاگرس قرار دارد. بنابراین احتمالاً در اثر جنبش گسل و رویداد یک زمین لغزش سنگ ریزش تشکیل شده‌ است.
گهر شامل ۲ بخش به نام‌های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) می‌باشد. دریاچه گهر بزرگ حدود ۱۷۰۰ متر درازا و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر پهنا و ۴ تا ۲۸ متر ژرفا دارد.
عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می‌شود به خوبی دید. جریان ورودی آب دریاچه ۱۰ فوت مکعب بر ثانیه و جریان خروجی آن حدود ۲۰ فوت مکعب بر ثانیه می‌باشد. علت افزایش حجم آب خروجی دریاچه وجود چشمه‌هایی در قسمت تحتانی آن است.

دریاچه پریشان

دریاچه فامور (پریشان) یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین ایران و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه به نامهای مور، پریشان و فامور نیز شناخته شده‌است.
دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کرده‌ است فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدوداً ۴ الی ۵ کیلومتر می‌باشد و از طرف جنوب حدوداً ۵۰۰ متر می‌باشد. این دریاچه از جمله اکوسیستمهای پایداری است که در اثر عوامل تکتونیک بوجود آمده میلیونها سال است که شرایط خود را حفظ نموده‌است و دارای ۴ گونه ماهی بومی به نام‌های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمورمی باشد که در سال ۱۳۶۸ به دریاچه وارد شده‌ است. تنها کپور معمولی با شرایط تالاب سازش پیدا کرده و دوگونه دیگر مشکلات عدیده‌ای را در تالاب به وجود آورده‌اند.

گردنه حیران

حیران، نام روستایی است در شهرستان آستارا واقع در استان گیلان. این روستا به دلیل زیبایی طبیعی آن، به عنوان یکی از منطقه‌ های نمونه گردشگری در ایران به شمار می ‌رود. از مهمترین جاذبه ‌های گردشگری این روستا ، گردنه حیران است که در مسیر راه ارتباطی آستارا – اردبیل قرار گرفته ‌است. این گردنه که آخرین منطقه حفاظتی استان گیلان می‌باشد، از یک طرف مشرف به کوه ‌هایی است که پوشیده از جنگل ‌های انبوه ‌است و از سویی مشرف به دره ‌ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می ‌کند. این رود تعیین کننده مرز ایران و کشور آذربایجان است.
این گردنه در بیشتر زمان ها در زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره ‌ها و کوهپایه ‌های آن، پوشیده از گل ‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند.

مطلب مشابه:  از طهران تا تهران

چشمه های باداب سورت

چشمه‌های آب معدنی باداب سورت یک مجموعه زیبا و دیدنی و یکی از شگفت‌انگیزترین شاهکارهای طبیعت است. این چشمه‌ها در ۷ کیلومتری غرب روستای بادله و در ارتفاع ۱۸۴۰ متری در ساری واقع شده‌اند. چشمه‌های اسرارآمیز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه می‌باشند. یکی از چشمه‌ها دارای آبی بسیار شور می‌باشد که برای درمان دردهای کمر، پا، روماتیسم و پوست سودمند است و چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارد دارای آبی به رنگ نارنجی و مزه کمی ترش است که به صورت دائمی و تشتی می‌باشد. آب‌های رسوبی این دو چشمه در مسیر جریان خود از بالای کوه به پایین طی هزاران سال، ده‌ها حوضچه کوچک بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز و در اندازه‌های مختلف ایجاد کرده‌اند.
چشمه‌های آب معدنی باداب سورت به همراه کوه دماوند و سرو ابرکوه به عنوان اثر طبیعی ملّی به ثبت رسیده است. تنها در ۶ کشور در جهان پدیده‌ای تا حدی شبیه به این چشمه‌ها وجود دارد. این چشمه‌ها بعد از چشمه پاموکاله در کشور ترکیه، به عنوان دومین چشمه آب شور جهان به ثبت جهانی نیز رسیده است.

دریاچه الیمالات

پس از یک جنگل نوردی بهاری یا پاییزی، دیدن دریاچه ای محصور در دل جنگل و پارو زدن قایق های پایی، ذوقی را در مسافران این خطه ایجاد می کند. دریاچه الیمالات در ۸ کیلومتری نور چمستان، در قسمت جنوب روستای کارگرکلا قرار گرفته است. دریاچه الیمالات در زیبایی بسان مخمل آبی رنگ است که سبزی جنگل را در خود جای داده است. تا کنار دریاچه فقط ۵ الی ۶ دقیقه پیاده روی لازم است تا سنگ های زیبایی کنار دریاچه را با دستان خود لمس کنید. این مکان تفریحی بسیار زیبا در بهار و تابستان بسیار مهمان پذیر است و زیبایی خیره کننده دریاچه آرامش عجیب به نظاره کنندگان می بخشد.

دهستان لاویج

طی مسافت هجده کیلومتری از تونل درختی متراکم و زیبا، شما را هدایت می کند به روستای بکر و منحصر به فرد با مردمانی بهتر از برگ درخت، که با لبخند هایشان به استقبال شما می آیند. یکی از جلوه های جذاب طبیعت لاویج، جنگل های انبوه و متراکم آن تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا و به خصوص درختان راش آن که یادگاری از دوره های گذشته هیرکانی در میلیون ها سال قبل است، می باشد.
دهستان لاویج، در چمستان نور استان مازندران دریای سلسله جبال البرز است. برای رسیدن به دهستان کوهپایه ای لا ویج باید از پارک جنگلی کشپل بگذریم. لاویج در عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۲۵ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۵۲ درجه و ۴ دقیقه شرقی در ارتفاع ۷۳۹ متری از سطح دریا قرار دارد و حدوداً ۳۵ کیلومتر باید طی کنیم تا به این روستای ییلاقی که در ۱۸ کیلومتری جنوب چمستان قرار دارد برسیم. موقعیت لاویج به این صورت است که در میان سلسله جبال البرز قرار گرفته و بسیار خنک و مطبوع است علی الخصوص در بهار وتابستان . جنگل های انبوه و متراکم آن تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا و درخت های راش دورههای گذشته جنگل های هیرکانی بسیار دیدنی است.

مطلب مشابه:  ۱۵ مکان دیدنی و توریستی کشور کانادا

روستای جواهرده

جواهرده، روستایی به معنای خاص، روستا با مردمانی که به حضور گردشگران عادت کرده اند و روستایی که همواره نیمه ای از آن در مه فرو رفته است و با جلوه گری، دوربین های عکاسی را به سوی خود دعوت می کند.
جواهرده (به گیلکی : جورده) یکی از روستاهای شهرستان رامسر در استان مازندران است. این روستا در فاصله ۲۷ کیلومتری رامسر در دهستان سخت سر و در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری البرز قرار دارد. جمعیت روستای جواهرده بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ حدود ۹۸۰۰ نفر ( ۲۴۷۰ خانوار ) است. البته این جمعیت هرگز در تمامی طول سال ساکن این روستای مدرن نیستند، چرا که تنها چهار ماه از سال در این روستا مردم زندگی می کنند و در ماه های دیگر سال جز چند نفر نگهبان و سرایدار کسی در آن جا ساکن نیست. مردم روستا به دامداری، کشاورزی و باغداری مشغول اند و صنایع دستی آن شامل نمدمالی، سفال، آهنگری و مسگری است. تنها راه ارتباطی جواهرده به رامسر منتهی می شود و از راه کوهستان با قزوین نیز مرتبط است.

جاده چالوس

رضا شاه از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۲۰ رنسانسی در معماری تهران و ایران ایجاد کرد، ساخت اداره پست، دادگستری، اداره مخابرات و میدان مشق ساخت جاده چالوس از همین تفکر بود، مهندسان و کارگردان را به مسیر تهران و مازندران آورد و دستور جاده ای را داد که بعدها بدل به یکی از زیباترین مسیرهای گردشگری جهان شد. جاده چالوس جاده ای است که در سال ۱۳۱۲ ارتباط مردم تهران و کرج را با مردمان مازندران برقرار کرد. این جاده بسیار زیبا و دیدنی با مناطق بکر و طبیعی است و از پرطرفدارترین جاده ها محسوب میشود.انواع رستورانها و واحدهای اقامتی و پذیرایی در کنار جاده آماده پذیرایی از مسافران می باشد از مهمترین تفریحگاه های این جاده سد کرج یا سد امیر کبیر است و همچنین تونل کندوان که از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. به طور کامل جذابیت و پرطرفداری این جاده موجب ترافیک های سنگین به ویژه در ایام تعطیلات می باشد. جاده چالوس در مقام ۱۴ از لحاظ زیبایی جاده در سراسر جهان قرار دارد. در دوران رضا شاه پهلوی تونل ها و پل‌های بسیاری جهت رفاه حال مردم و توریست ها احداث شد ولی چون از طراحی ابتدایی و اولیه برخوردار است باید با سرعت کم و خیلی هوشیارانه از جاده گذر کرد و به کنار دریای آرام خزر رسید. جاده چالوس کمربندی است به کمر سلسله جبال البرز که دو ساله مسافران زیادی را از مرکز به شمال کشور هدایت می کند.

تحقیق و ویرایش:

حمید رضا قاسمی نژاد

• مشاور و کارشناس ارشدجغرافیا و برنامه ریزی توریسم

• راهنمای فرهنگی، تاریخی و طبیعت‌گردی

• دوره تورلیدری فرهنگی تاریخی در موسسه آوای جلب سیاحان

• دوره طبیعت گردی در آوای طبیعت پایدار

• عضو انجمن حفظ و مرمت آثار تاریخی ایران (ایکوموس)

• دوره تخصصی مربوط به تهران قدیم همراه با اخذ گواهینامه واجرای تور تخصصی تهران

• اجرای تورهای متعدد داخلی و خارجی

• فیلمبردار و عکاس مطبوعات، طبیعت و حیات وحش

• درج چند مقاله و عکس در زمینه گردشگری و معرفی طبیعت و آثار تاریخی ایران در مجلات و سایتهای توریسم

Print Friendly, PDF & Email

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید