ورود
ثبت نام
منوی سایت
بوداپست مجارستان

بوداپست مجارستان

ششمین شهر بزرگ اتحادیه ی اروپا با قدمتی ۳هزار ساله و با جمعیتی حدود ۲ میلیون نفر، قلب اروپای شرقی محسوب می گردد. شهری سرسبز با خیابانهای عریض و ساختمانهای مجلل و زیبا. تاریخ بوداپست با تاسیس شهر رومی آکوئینکوم در محل امروزی بوداپست در سال ۸۷ میلادی آغاز می شود. این شهر عملأ پایگاه مهم و سوق الجیشی برای ارتش روم بود. با حمله ی مغولها در سال۱۲۴۱میلادی، بوداپست از سه شهر مجزای : بودا، ابودا و پست تشکیل میشد.

در سال ۱۳۶۱شهر بودا پایتخت مجارستان شد و در نهایت در سال ۱۸۶۷ این سه شهر با یکدیگر ادغام شده و شهر بوداپست برآیند این تجمیع بود. امروزه،مناطق بوداپست با ۸ پل عمده به هم مرتبط هستند. پل سیچینی اولین و مهمترین این پل هاست. این پل با طاق های سیمانی و سرستونهایی به شکل سرشیر از سال ۱۸۴۸ تا به امروز چهره ای متفاوت و ماندگار به شهر بخشیده است.

دیدنی های بوداپست:

کاخ سلطنتی یا بوداواری پالوتا:

این کاخ مرمرین عظیم پس از حمله ی ترکها در سال۱۲۱۴ بنا شد. در ابتدا، این محل اقامتگاه پادشاه بلای چهارم بود و بعدها به محل اقامت پادشاهان مجارستان خاندان سلطنتی تبدیل شد .در اوائل قرن ۱۸ ملکه ماریا تزرا فرمان داد این کاخ بازسازی شده و گسترش یابد.این مجموعه ی عظیم امروز به سه موزه مجزا تفکیک شده است:

کاخ سلطنتی یا بوداواری پالوتا بوداپست مجارستان

موزه تاریخ بوداپست:

در بخش جنوبی کاخ واقع است که پیشینه و تاریخ این شهر را از زمان آزادی ترکها در سال ۱۶۸۶ تا دهه ی نود قرن گذشته به تصویر می کشد.

موزه تاریخ شهر بوداپست مجارستان

موزه ی لودویگ:

در یال شمالی کاخ قرار گرفته است. نقاشی هنرمندان اروپای شرقی در کنار تندیس های زیبا که بیشتر به دوره ی ۵۰ ساله ی حضور کمونیست مرتبط است در این موزه قرار دارد.

موزه ملی بوداپست مجارستان

موزه ملی مجارستان:

این موزه که بخش مرکزی کاخ را تشکیل داده است،دایره المعارفی از تاریخ مجارستان از روزگاران گذشته تاکنون محسوب می گردد. ضمنا علاوه بر آثار ذکر شده، کتابخانه ی ملی(زچنی) نیز در این مکان واقع است.

۰۷

کلیسای ماتیاس:

یکی دیگر از بناهای مهم و تاریخی شهر،کلیسای باشکوه ماتیاس است.این کلیسا در بخش داخلی با موزائیک های منقوش زیبا و رنگارنگ جلوه و شکوهی فوق العاده دارد. نخستین سند ساخت کلیسا به سال ۱۴۵۸ برمی گردد که ماتیاس ۱۴ساله در این کلیسا تاج گذاری کرد. هرچند برخی سال ساخت کلیسا را ۱۰۱۵ میدانند و معمار آن را شاه استفان می دانند. پس از تصرف این کلیسا به دست ترکها در سال۱۵۴۱، این مکان به یک مسجد تبدیل شد و مسلمانان این کلیسا را به آیات قرآن مزین کردند.

کلیسای ماتیاس بوداپست مجارستان

ساختمان پارلمان:

پارلمان مجارستان در سالهای ۱۸۸۵ تا ۱۹۰۲در این ساختمان قرار داشته است. این بنا که با الهام از ساختمان پارلمان بریتانیا شکل گرفت، رونمای گنبدی شکل شبیه به بناهای دوران رنسانس و تاجی نئوگونیک دارد. این پارلمان در حاشیه ی خیابان کوشوت لایوش قرار دارد و به طول ۲۵۰ متر در طول رودخانه دانوب گسترده شده است.

ساختمان پارلمان مجارستان

میدان قهرمانان:

درآمد وشدهای روزمره حتما باید از این میدان عبور کرد. در بالای ستون سنگی ۳۶متری میدان، پیکره ای از (ارگانجل گبریل) برنده ی مجار گراند پریکس سال۱۹۰۰پاریس نصب شده است. در اطراف این ستون پیکره هشت تن از روسای قبایل مجارستان برروی اسب هایشان به چشم می خورد.دردوسوی این میدان پارک شهر و خیابان آندارشی واقع است.

میدان قهرمانان - بوداپست مجارستان

پارک شهر ( City Park):

پارک شهر بوداپست (Varostiget) یک پارک مردمی نزدیک مرکز شهر بوداپست است. وردی اصلی آن، میدان Heroes است که یکی از جاذبه های میراث فرهنگی یونسکو می باشد.

اولین درختان آن، در قرن ۱۹ کاشته شده و از آن زمان به بعد بعنوان بزرگترین پارک مردمی در جهان شناخته می شود. در سال ۱۸۹۶ جشن های هزاره با جذبه های زیبایی در این پارک برگزار می شده است.

پارک شهر بوداپست مجارستان

قلعه Vajdanhunad:

بنایی است که به منظور به نمایش کشیدن انواع سبکهای معماری در مجارستان ساخته شده و قسمتهای مختلف آن با سبکهای رومی، گوتیک، رنسانس و باروک ساخته و تزئین شده است. این قلعه با یک دریاچه مصنوعی احاطه شده که در تابستان، برای قایق سواری و در زمستان برای اسکی روی یخ کاربرد دارد. که البته اسکی روی یخ در این دریاچه پیشینه ای قدیمی از قرن ۱۹ دارد.

قلعه وایداهونیاد - بوداپست مجارستان

باغ وحش بوداپست، پارک تفریحی، سیرک شهرداری، موزه حمل و نقل، رستوران افسانه ای Gundel و آبدرمانی مشهور Szechenyi نیز در داخل پارک شهر بوداپست قرار گرفته اند. همچنین، زمین های بازی، سرسره ها، قلعه های چوبی و کافی رستوران های زیادی در پارک برای سرگرم کردن کودکان و نوجوانان نیز وجود دارد. برای کسانی که قصد خرید ارزان و صرفه جویی را دارند، یک بازار روز در روزهای یکشنبه هر هفته وجود دارد.

فعالیتهای فصلی بسیاری در این پارک اجرا می شود که شما می توانید به آسانی یک روز خود را با تفریحات بسیار جالب در این پارک بگذرانید.

آب درمانی Szechenyi:

این آبدرمانی که همچون یک کاخ متعلق به دوران باروک می باشد، بزرگترین آبدرمانی و یکی از بزرگترین مجموعه های آبدرمانی و حمام عمومی در اروپاست. بهترین مکان برای آرامش و لذت بردن از آبهای شفابخش، یا شیرجه زدن در استخرهاست، که از برترین جاذبه های مورد علاقه و توجه گردشگران به مجارستان و بوداپست است.

آب درمانی سیچینی - بوداپست مجارستان

بدلیل وسعت زیاد آن، این مجموعه بیش از یک ورودی دارد. ورودی اصلی آن یک گنبد به سبک باروک دارد که روبروی پارک شهر قرار گرفته، شما را به داخل آبدرمانی هدایت می کند. ورودی های بغلی به حمام های بخار منتهی می شوند و ورودی عقبی که در جهت مخالف سیرک قرار گرفته، به استخرهای بیرونی و فضای باز منتهی می شود. البته تمامی قسمتهای این مجموعه بزرگ از درون به هم متصل بوده و گردشگران براحتی می توانند از قسمتی به قسمت دیگر بروند. که البته ما در عقبی را توصیه می کنیم، چون از این قسمت براحتی می توانید وارد کابین های شخصی شوید.

آب معدنی که استخرهای این مجموعه را پر می کند، غنی از کلسیم، منیزیم، هیدروکربنات سدیم، سولفات، فلوراید و اسید متابولیک است. این آبها برای درمان بیماریهای مفصلی، آرتروز های حاد، و درمان ارتوپدیک مفید است.

خانه اپرای دولتی:

یکی از زیباترین بناهای به سبک نئورنسانس در اروپاست. زمانیکه، در سال ۱۸۸۴، این ساختمان برپا شد، امور اجرایی امپراطوری مجارستان، با وین تقسیم شده بود. ساختار آن، از مرمر و نقاشی های روی دیوار، توسط تعدادی از هنرمندان خبره و ماهر آن عصر ساخته شده است. ساختمان اپرای بوداپست، یکی از لوکس ترین و زیباترین ساختمان های موزیکال در اروپاست. خیلی از هنرمندان بزرگ در اینجا هنر خود را به نمایش گذاشته و می گذارند.

خانه اپرای دولتی - بوداپست مجارستان

این ساختمان اپرا، بین تمامی خانه های اروپا در جهان، با ظاهر آکوستیک، تالار کنفرانس با ظرفیت ۱۲۰۰ تماشاگر را در خود جای داده است. ساختار نعل اسبی آن، با تلاش های مهندسان بین المللی، مقام سوم را در بهترین ساختارهای آکوستیک در بین ساختمان های مشابه آن در اروپا دارد. (بعد از Scala در میلان ایتالیا و خانه اپرای پاریس در فرانسه)

خیابان Andrassy:

این خیابان بعنوان یکی از آثار میراث فرهنگی به ثبت رسیده که ساخت آن به سال ۱۸۷۲ باز می گردد، که افتتاح آن نیز در ۱۸۸۵ بوده و ساختمان های آن با سبک نئو کلاسیک ساخته شده است. در زمان تکمیل آن در سال ۱۸۸۵، خیابان Andrassy بعنوان یک شاهکار هنری و معماری شناخته شده تا حدی که از ساخت یک مسیر حمل و نقل عمومی نیز جهت جلوگیری از آسیب رساندن به ساختار آن ممانعت شده است. و این باعث شده تا ایده ساخت یک مسیر راه آهن از زیر آن بوجود بیاید. این راه آهن زیرزمینی، اولین خط مترو در قاره اروپا، که در سال ۱۸۹۶ ساخته شده است.

خیابان آندراشی - بوداپست مجارستان

این خیابان از ۴ قسمت تشکیل شده است:

۱ . میدان الیزابت به Oktogon: ساختمان اصلی تجاری، مغازه ها، خانه اپرا، میدان Ferenc

۲ . Oktogon به  Kodaly- Korond: یک قسمت وسیع با ساختمان های مسکونی و اداری و موزه خانه ترور

۳ . Kodaly- Korond به Bajza Utca: یک قسمت وسیعتر با ویلاهای مسکونی

۴ . Bajza Utca به میدان Heroes: ویلاها و ساختمان هایی با باغ که برخی از انها بعنوان سفارت خانه ها امروزه استفاده می شوند.

خیابان Andrassy برای قدم زدن در طول ساختمان های زیبا متعلق به عصرهای گذشته و یا تماشای مردم در کافه ها عالی است. یک خیابان طولانی که خانه اپرا یکی از مشهورترین بناهای واقع در این خیابان است. ولی در عین حال این خیابان تعداد زیادی بوتیک نیز دارد، که مکان خوبی برای کسانی است که قصد خرید دارند.

موزه خانه ترور:

این موزه جهت یادآوری و زنده کردن یاد قربانیان کمونیست و رژیم نازی در مجارستان بنا شده، که ساختمان آن بعنوان ستاد حزب راست (نازی ها) در سال ۱۹۴۰ استفاده می شده و زیرزمین آن نیز بعنوان زندان کاربرد داشته. نمایشگاه آن، از ابتدا تا انتها، تمام جزئیات این دوره از تاریخ را به تصویر می کشد. برخی قسمتها شاید برای تماشاگران و بازدیدکنندگان واضح و قابل درک نباشند، چون بسیاری از آنها معانی سمبلیک برای مجاری ها دارند، بطوریکه حتی تصور آن نیز برای دیگران سخت است که واقعیت آن دوران را حس کنند، ولی برای این افراد، فقط کافیست که دقایقی را در یکی از سلولهای در بسته بنشینند…

موزه ی خانه ترور - بوداپست مجارستان

قلعه و استحکامات Fishermans’ Bastion:

این استحکامات دقیقاً پشت کلیسای ماتیاس در منطقه کلیسایی قرار گرفته و یکی از مهمترین جاذبه های توریستی دیدنی شهر است. این بنا، در محوطه استحکاماتی ساخته شده که در طول قرون وسطا، توسط صنف ماهیگیران که در نزدیکی آن منطقه در دامنه تپه زندگی می کردند، دفاع می شده است. این بنا، در سالهای ۱۸۹۹ تا ۱۹۰۵ بدست معماران زبردستی همچون Frigyes Schulek ساخته شده، ترکیبی از معماری نئوگوتیک ونئورومی است و از راه پله ها، برج ها، نورافکن ها و پناهگاهها تشکیل شده است. ۷ برج دارد که هر کدام نماد یکی از قبایل مجاری است که در سال ۸۹۶ در این منطقه ساکن شده اند.

قلعه و استحکامات ماهیگیر بوداپست مجارستان

ساختار کلی آن از بیرون، شبیه به افسانه است . داستان های سیندرلا و  زیبای خفته را در اذهان یادآوری می کند. و همچنان در استایل و ساختارش با کلیسای ماتیاس همگام بوده و بصورت ظریفانه ای، مکمل این کلیسات. از بالای برج های آن براحتی می توانید، جزیره مارگارت، قصر سلطنتی St. Stephen ، پارلمان مجارستان، آکادمی علوم، کاخ Gresham  را ببینید. حتی می توانید نگاهی هم به پل مارگارت و پل زنجیری مشهور بوداپست بیاندازید.

قصر سلطنتی St. Stephen:

قصر سلطنتی که ساخت آن ۵۰ سال بطول انجامیده، بزرگترین کلیسای بوداپست است که به سنت استفان، اولین پادشاه مسیحی مجارستان اهدا شده است. ساختار آن، در سال ۱۸۵۱ آغاز شده است که با معماری Jozsef Hild که نظراتش در خصوص معماری سبک کلاسیک را شدیداً تحت تاثیر قرار داده، شروع شده است. پس از Hild، Mikloo Ybl معماری آنرا بعهده گرفت که ساختار این بنا را به سمت نئو رنسانس سوق داد. البته در ساخت تمام آن، ۳ معمار دیر نیز نقش برجسته ای را ایفا کرده اند، که در نتیجه تلاش های این معماران، قصر سلطنتی نهایتاً در سال ۱۹۰۵ تکمیل شد و در ۸ دسامبر همان سال، امپراطور Franz Joseph آخرین سنگ آنرا نیز بنا نهاد.

کلیسای سنت استفان بوداپست مجارستان

قصر سلطنتی یک طبقه به شکل صلیب یونانی داشته و مرکز آن نیز با یک گنبد جادویی تاج گذاری شده است که ارتفاع آن ۹۶ متر می باشد. دقیقاً به ارتفاع ساختمان پارلمان مجارستان، که شما هم می توانید با آسانسور و هم از ۳۰۲ پله آن بالا رفته و به تراس اطراف گنبد  بروید و از دیدن منظره بسیار زیبا و دینی بوداپست لذت ببرید.

پل زنجیری:

پل زنجیری اولین پل دائمی بوداپست است، که زمانیکه تنهاترین پل در رودخانه دانوب، پلی در وین بوده که تنها راه عبور از رودخانه دانوب رفتن با کشتی و یا قایق بوده است، یک پل موقت فقط در تابستان وجود داشت که در طول زمستان جهت جلوگیری از رانش برف و یخ جمع می شده است.

پل زنجیری بوداپست مجارستان

این پل با نام Count Szechenyi، شناخته می شود. با طول ۳۷۵ متر و عرض ۱۶ متر، در سال ۱۸۴۹ آغاز به بهره برداری نموده و در آن زمان، پل معلق بلندترین پل اروپا بوده و یک مهندسی خارق العاده ای با دو برج که بلندای آن را کنترل می کند، با زنجیرهای بزرگ آهنی، به نمایش می گذارد.

برج های زیبای پل، با نماد سمبل های مجارستانی زینت داده شده اند، با مجسمه های شیرهایی که از هر طرف از پل محافظت می کنند. این پل در واقع، از دلایل زنده شدن وضعیت اقتصادی مجارستان است، که شهرهای بودا و پست را با هم تلفیق کرده و کلان شهر بوداپست را بوجود آورده است. سمبل استقلال مجارستان بوده و نمادی در زمان آشوبها و شورشها که مردم در روی آن تجمع می کرده اند. در سال ۱۸۴۸ در طول جنگ استقلال، که اتریشی ها قصد تخریب آنرا داشتند، پل از این آسیب نجات پیدا کرد. ولی در سال ۱۹۴۵ نزدیک به انتهای جنگ جهانی دوم، جهت جلوگیری از حمله ارتش سرخ و توقف آنها، توسط آلمانی ها منفجر شد. پل از اولین بناهایی بود که بعد از جنگ جهانی دوم ترمیم و بازسازی شد و دوباره در ۱۹۴۹ افتتاح شد. لازم به ذکر است که شکل کنونی پل، بطور کامل شکل ساختار اولی آن را دارد.

Print Friendly, PDF & Email

مطالب مرتبط

مطلب مشابه:  آشنایی با آداب و رسوم قومیتی مجارستان

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید