ورود
ثبت نام
منوی سایت
برج پیزا – نماد ملی ایتالیا

آشنایی بیشتر با برج پیزا

برج پیزا ساخته شده در ۱۴ آگوست سال ۱۱۷۳ در منطقه توسکانی در شهر پیزا، ایتالیا ۵۵٫۸۶ متر از سمت کج، و از سمت بلندتر ۵۶٫۶۷ متر است‌. پیزایی‌ها برای تحت تأثیر قراردادن برج سنت مارک بنای برج پیزا را گذاشتند، اما بعد از ساخت سه طبقه پایینی آن و زمانی که ارتفاع برج تنها به ۱۲ متر می‌رسید، ساخت آن به دلیل خمیدگی به سوی جنوب‌شرقی به مدت ۱۰۰ سال متوقف شد زیرا که جمهوری پیزا مشغول نبرد با گنوئا، لوکا و فلورانس بود تا اینکه در سال ۱۲۳۴ میلادی معماری با نام پیزانو چهار طبقه دیگر روی همان ساختمان کج بنا نهاد. نهایتاً  بعد از ۱۹۹ سال و طی ۳ مرحله ارتفاع این بنا، به ارتفاع فعلی‌اش رسید.

برج پیزا - نماد ملی ایتالیا

این بنا در سال ۱۳۱۹ میلادی به پایان رسید و هفت ناقوس آن در سال ۱۳۷۲ میلادی توسط توماسو آندره پیزانو بدان اضافه شد، کسی که موفق شد نت‌هایی با سبک گوتیک از هر کدام از ناقوس‌ها خلق کند.

کارشناسان کجی این برج را به خاک زیربنای آن نسبت داده‌اند که از رس آبرفتی با ۶۰ درصد آب تشکیل شده است. گفته می‌شود کل انحراف این برج ۲٫۴ متر است و هر سال ۲٫۵ سانتی‌متر به کجی آن افزوده می‌شود، با این حساب، تخمین زده می‌شود که تا ۸۰ سال آینده برج فروخواهد ریخت.

ضخامت پی‌های برج، ۵ متر است و انفجار بیش از ۱۰۰۰ بمب در این شهر در طول جنگ جهانی دوم و بیش از ۱۰۰ زلزله خفیف و شدید در این منطقه نتوانسته که خللی در عظمت این برج پدید آورد.

مطلب مشابه:  تور ترکیبی اروپا (۱۳ روزه)

این شاهکار هنری گرچه تنها برج کج دنیا نیست، اما بی‌شک مشهورترین آنها به حساب می‌آید که در پشت کلیسای جامع پیزا قرار گرفته و سومین بنای تاریخی در میدان کلیسا شهر محسوب می‌شود و در سال ۱۹۸۷ میلادی جزء میراث فرهنگی جهانی قرار دارد.

برج پیزا - نماد ملی ایتالیا

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید اولین اقدام برای راست کردن بنا، تزریق بتن در پی این برج بود که تنها سود آن فرو رفتن بیشتر بنا در خاک بود. دیگر پیشنهاد، آویزان کردن ۸۰۰ کیلوگرم وزنه به برج و تزریق فلز نقره در سمت شمالی بنا بود اما سودی نداشت. دیگر اقدام، ساخت بنا از طرف دیگر بود که باعث شود کجی دیگر بنا به چشم نیاید، که باعث شود یک طرف برج بلندتر از طرف دیگر شود.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که در جنگ جهانی دوم این برج باشکوه در حالیکه سربازان آمریکایی تا نزدیکی برج پیش‌روی داشتند، اما طی یک خوش‌شانسی بزرگ نجات یافت. به سربازان دستور داده شده بود که تمامی ساختمان‌های شهر را بدون هیچ استثنایی تخریب کنند، و علت آن خطر اخفای تک تیراندازها بود، بدین ترتیب صدها و یا شاید بیشتر ساختمان‌ها در خاک ایتالیا با خاک یکسان شدند. تنها نکته‌ای که از نابودی این برج باشکوه ممانعت کرد، این بود که آمریکایی‌ها تحت‌تأثیر شکوه و عظمت آن، از قانون چشم‌پوشی کردند و نتواستند آن را همچون دیگر ساختمان‌ها نابود ساختند.

همانطور که قبلا در متن نیز اشاره شد، در سال ۱۹۶۴ میلادی، دولت ایتالیا، برای نجات این برج و جلوگیری از ویرانی آن، از مهندسین سراسر جهان کمک خواست. آنان در کشور پرتغال گرد آمدند و با همفکری هم به این نتیجه رسیدند که وزنه‌ای معادل ۸۰۰ تن و از جنس سرب بر آن نصب کنند. در سال ۱۹۸۷ میلادی، اعلام شد که برج و کلیسای پیزا، جزء آثار ملی یونسکو است و تا سال ۱۹۹۰ درب‌های آن بر روی بازدید عموم بسته شد. تا اینکه در سال ۲۰۰۱، به گردشگران اجازه بازدید از این اثر باشکوه داده شد. زیرا که اکنون برج در ایمنی کامل به‌سر می‌برد و بالارفتن از پلکان آن، به بزرگ‌ترین هیجان گردشگران تبدیل شده است، زیرا که با دانستن تاریخی که این برج پشت‌سر گذاشته، سخت می‌توان هیجان ناشی از کشف جای‌جای آن را سرکوب کرد.

مطلب مشابه:  با شهر میلان ایتالیا بیشتر آشنا شویم

برج پیزا - نماد ملی ایتالیا

پرواز آرام آبی بهترین لحظات را در شهر رویایی پیزا و در کنار باشکوه‌ترین برج اروپا، برایتان به انتظار می‌نشیند.

Print Friendly, PDF & Email

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید