ورود
ثبت نام
منوی سایت
اهمیت سفر
آشنایی با مفاهیم و دانستنیهای سفر

قرآن در مورد اهمیت گردشگری و تجربه آموختن از آن، دیدگاه ویژه ای دارد. یکی از واژه هایی که در رابطه با گردشگری در قرآن مطرح شده، واژه “سیاحت” به شکل های گوناگون است.

قران کریم هنگام ترسیم سیمای مؤمنان و تصویر چهره فرزانگان، به ویژگی های ارزشی اشاره می کنه که یکی از آنها “سافر” (سفر کننده) است. از حضرت رسول اکرم (ص) نازل شده است: “سافرو تصحیوا و جاهدو و تعنموا” مسافرت کنید تا سالم باشید. با پرواز آرام آبی همراه باشید تا مفاهیم و دانستنیهای سفر و مسافرت بیشتر آشنا شویم.

آشنایی با مفاهیم و دانستنیهای سفر

دنیای امروز باعث شده زندگی سرشار از کار، تلاش و فعالیت باشد و باعث دوری اعضای خانواده از یکدیگر شده است. سفر این فرصت را ایجاد می کند تا اعضای خانواده دور از دغدغه ها و نگرانیهای روزمره ، روزهای خوشی را با آرامش در کنار هم سپری کنند. سفر، موجب آشنایی خانواده ها با گونه های زندگی مردم در مناطق مختلف با آداب و رسوم، آیینها و فرهنگهای گوناگون می شود. این آشنایی به انسان کمک می کند تا مسائل و مشکلات زندگی خود را راحت تر حل کند و الگویی مناسب از سازگاری و نظم به انسان ارائه می دهد. خرید کالا، تعامل با مردمی که در سفر با آنها ملاقات می کند و به طور کلی هر فرآیند و فعل و انفعالاتی که در جریان یک سفر برای گردشگر اتفاق می افتد را گردشگری می نامند.

گردشگر:

گردشگر به شخصی گفته می شود که بیشتر از ۲۴ ساعت (حداقل)، و کمتر از یک سال را در خارج از محیط زندگی خود در یک اقامتگاه خصوصی یا عمومی برای تفریح، تجارت و دیگر هدفهای سفر اقامت نماید.

ویژگی تورهای مسافرتی:

هنگامی که فرد با تور سفر میرود، امنیت سفر، بیمه گردشگر و هزینه کمتر نیز توسط دفتر خدمات مسافرتی تامین می گردد. در تورهای مسافرتی، فردی که بعنوان راهنمای تور با گروه همراه می شود، اطلاعات کافی در مورد مناطق مورد بازدید را در اختیار گردشگران قرار می دهد و کلیه مسئولیتهای تور را بر عهده می گیرد بنابراین مسافر از امنیت و آرامش خاطر بیشتری برخوردار می شود چرا که کلیه برنامه ریزیها از جمله رزرو هتل، پذیرایی، روادید، بلیت اتوبوس و هواپیما و… توسط دفتر خدمات مسافرتی صورت گرفته است.

یافتن دوستان تازه نیز از فرصتهای مسافرتی است که مسافران از تعاملات ایجاد شده در سفر لذت می برند.

آنچه بسیار اهمیت دارد این است که افرادی که به مسافرت می روند ، تنها به استراحت کردن و لذت بردن از سفر توجه نداشته باشند، بلکه جمع آوری اطلاعات پبش از آغاز سفر در مورد مقصد و جاذبه های موجود در مسیر آن، فرهنگ و آداب و رسوم جامعه میزبان و شناخت و آگاهی نسبت به جاذبه های ملموس و غیر ملموس مناطق مورد بازدید ضروری بوده و موجب می شود که مسافران بتوانند از سفر خود لذت ببرند.

توصیه و برنامه ریزیهای سفر:

برای استفاده بهینه از وقت خود و بردن حداکثر بهره باید با کمی دقت ، صبر و حوصله پیش از آغاز سفر برای آن برنامه ریزی کنیم.

  • انتخاب منطقه مناسب برای بازدید
  • محلی که به عنوان مقصد سفر درنظر گرفته می شود باید متناسب با فصل، روزهای تعطیل، نزدیکی یا دوری منطقه، شرایط اقلیمی آن و … پس از مشورت با دیگر اعضای خانواده انتخاب گردد. به عنوان مثال برنامه ریزی اجرای سفرهای مناطق کویری در فصل های خنک سال و سفرهای مناطق کوهستانی مانند شمال غرب کشور در فصل تابستان صورت گیرد.
  • جمع آوری اطلاعات در مورد منطقه

فهرستی از منابع موجود در منطقه و جاذبه های پیرامون آن را مطالعه نمایید.

استفاده از نقشه و کروکی منطقه، عکسهای زیبا و جذاب و اطلاعات کلی از منطقه (موقعیت جغرافیایی، جمعیت، راههای معاش مردم، آداب و رسوم و …) در ارتقای کیفیت سفر تاثیر فراوانی دارد.

نکات ایمنی و بهداشتی را جدی بگیرید.

سعی کنید از هر اتفاقی به بهترین نحو برای لذت بردن از سفر خود استفاده کنید.

بیمه گردشگری را جدی بگیرید.

در مواردی که در طبیعت و مکانهای ناشناخته سفر می کنید، از راهنمایانی که در این زمینه آموزش دیده اند، استفاده کنید.

آرشیوی از شماره تلفن های مورد نیاز مانند واحدهای اقامتی، وسایل نقلیه، مراکز درمانی ، راهنمایان محلی و … فراهم کنید.

 

اصطلاحات مربوط به هتل:

Check in: زمان ورود به اتاق (تحویل اتاق) و تکمیل فرم پذیرش

Check out: ساعت تخلیه اتاق

Only room: اقامت در هتل بدون هیچ گونه وعده غذایی

Bed & breakfast: اقامت همراه با یک وعده صبحانه در روز

H.B: اقامت همراه با یک وعده صبحانه، یک وعده نهار یا شام

F.B: اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده نهار و یک وعده شام.

در بعضی از هتل ها این سرویس در زمان اقامت همراه با یک وعده صبحانه، نهار، شام و نوشیدنی های هنگام صرف نهار و شام ارائه می گردد.

Single: اتاق یک تخته

Twin: دو تخت جدای تک نفری

Double: یک تخت دو نفره

Extra bed: تختخواب اضافی

اصطلاحات و مقررات رزرو و ابطال رزرو اتاق

هر هتل مقررات مخصوص به خود را دارد، ولی اغلب تا ۲۴ ساعت قبل از تاریخ ورود امکان ابطال را به مهمان می دهند.

No show : جریمه اتاق رزرو شده در صورت عدم مراجعه میهمان به هتل

در مورد رزروهایی که با پیش پرداخت ضمانت شده اند، هتل ها معمولا هزینه یک شب اتاق رزرو شده را بابت جریمه عدم مراجعه به حساب میهمانان منظور می نمایند.

ثبت اطلاعات میهمان در فرم مخصوص ثبت رزرو و تاییدیه مراحل گرفتن رزرو می باشد که واحدهای رزرواسیون هتلها، شماره تاییدیه را بصورت نامه ایمیل یا ارسال نمابر ارائه میکنند.

ثبت زمان و ورود پذیرش میهمانان در اغلب هتلها (check in) ساعت ۱۴ بعد از ظهر می باشد.

خروج میهمان از اتاق و ترک هتل و زمان تسویه حساب (Check out) میهمان، ساعت ۱۲ ظهر می باشد و چنانچه مهمانان تقاضای اقامت بعد از این ساعت را داشته باشند باید هزینه نیم روز اتاق را تا ساعت ۱۸ یا ۱۹ بعدازظهر پرداخت نمایند و بعد از این ساعت نیز باید هزینه یک روز کامل را پرداخت نمایند.

در بعضی از هتل ها ساعت پذیرش و تسویه حساب یکسان است.

نگهداری اتاق بعد از Check out بدون هزینه اضافی ، در موارد خاص و با موافقت مدیریت هتل می باشد.

Cashier: صندوقدار

House keeping (خانه داری): پرسنل خانه داری هتل در زمانی که مزاحمت کمتری برای میهمانان ایجاد شود (محدوده زمانی ۱۰ تا ۱۲ پیش از ظهر و ۵ تا ۷ بعدازظهر)، مسئولیت نظافت، نگهداری و آراستگی اتاقها را بر عهده دارند.

توصیه مهم:

مسافران باید در بدو ورود به هتل نسبت به دریافت کارت ویزیت هتل اقدام نمایند تا در موارد خاصی مانند بیماری، تصادف، گم شدن و … با ارائه آن به پلیس یا هر شخص دیگری به هتل انتقال یابند.

استفاده از اقلام موجود در مینی بار و یخچال اتاق مستلزم پرداخت هزینه های اضافی است و در صورت مصرف این اقلام ، هزینه های آن چند برابر تعرفه واقعی از مسافر دریافت می گردد.

استفاده از تلفن هتل برای مکالمات بین المللی بسیار گران است و هزینه مربوطه تا چند برابر تعرفه واقعی از مسافر دریافت می گردد. بنابراین بهتر است از سیم کارت استفاده شود.

عوارض خروج از کشور

مبلغی است که اتباع ایران هنگام خروج از مرزهای کشور می بایست به حساب دولت واریز و فیش آن را به هنگام خروج به افسر گذرنامه تحویل نمایند. هزینه عوارض در پکیج تور لحاظ نمی گردد.

عوارض خروج از کشور، از طریق مرزهای هوایی ، به کلیه کشورها مبلغ پانصد هزار ریال میباشد.(برای هر بار خروج و بدون در نظر گرفتن شرایط سنی و یا تعداد مسافرت در سال.)

عوارض خروج از کشور از مرزهای زمینی و دریایی به مقصد همه کشورها، یکصد هزار ریال میباشد.

عوارض خروج از کشور جهت کشورهای زیارتی سوریه و عراق دویست و پنجاه هزار ریال می باشد.

مسافرین ایران که دارای اقامت دائم خارج از کشور می باشند از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.

Print Friendly, PDF & Email

عضویت در خبرنامه

اولین نفری باشید که از آفر های ویژه مطلع می شوید